A japán központi bank pénteken, majdnem három év óta először, javította nem számszerű gazdasági előrejelzését. "A japán gazdaság romlásának üteme várhatóan enyhül, és a gazdaság romlása minden bizonnyal meg fog állni", olvasható a Bank of Japan pénteki állásfoglalásában.
A párizsi székhelyű Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) is annak a véleményének adott hangot, hogy a világgazdaság már túljutott a "szabadeséses" fázison.
A javuló gazdasági kilátások merészebb kockázatvállalásra ösztönzik a válság idején defenzív portfoliókba visszavonult befektetőket. "Hatalmas összegek várakoznak hasznosításra, és egyre többen tartanak attól, hogy lemaradnak a lehetőségekről... Meg vagyok győződve róla, hogy a többség szerint már túljutottunk a legrosszabbon, és ha meg is akadna a folyamat, éppen elég tartalék van a rendszerben egy tisztességes fellendülés beindulásához" - mondta pénteken David Buik, a BGC Partners szakértője.
Idei mélypontjára, az 1,40-es euróárfolyam közelébe gyengült a dollár pénteken, mivel aggályok merültek fel az amerikai szuverén besorolás visszaminősítésével kapcsolatban. Az első komolyabb kételyek akkor merültek fel a dollárral szemben, amikor a Standard & Poor's stabilról negatívra vágta vissza a brit szuverén adósbesorolás kilátását, felkeltve annak lehetőségét, hogy más, magasan eladósodott AAA-besorolású országok is erre a sorsra juthatnak. Nagy-Britanniában még pénteken is elsősorban a Standard & Poor's előző napi brit kilátásrontásának várható következményei foglalkoztatták az elemzőket.
A brit statisztikai intézet (ONS) által pénteken közzétett első hivatalos kimutatás szerint - amely megegyezett az áprilisi előzetes gyorsbecsléssel - a brit hazai össztermék-érték (GDP) 2009 első negyedévében 1,9 százalékkal maradt el a tavalyi utolsó három hónapban mérttől, és 4,1 százalékkal volt alacsonyabb az egy évvel korábbi azonos időszak GDP-értékénél. A statisztikai hivatal szerint a legutóbbi két negyedévben együtt a brit hazai össztermék-érték nagyobbat zuhant, mint bármely korábbi féléves időszakban.
Pénteken, a BankUnited összeomlásával bekövetkezett az idei legnagyobb amerikai bankcsőd. A 12,8 milliárd dolláros eszközértékkel rendelkező és 8,6 milliárd dollár betétet kezelő BankUnited takarék- és hitelbank tönkre ment - jelentette be az FDIC befektetéseket biztosító állami pénzalap.
Az Obama-kormányzat csődvédelembe tereli a General Motors autógyárat, a cég eszerint már a jövő héten csődvédelmet kér az illetékes bíróságtól, jelentette pénteken internetes oldalán a The Washington Post című napilap. Az újság forrásai szerint a csődeljárás révén az autógyártó számára lehetővé válik 30 milliárd dolláros pótlólagos állami hitel lehívása, az eddig kapott 15 milliárd dolláron felül.
Rekord veszteséget jelentett pénteken a British Airways (BA) légitársaság a márciussal végződött pénzügyi évre. A helyzetet olyan rossznak látják a cégnél, hogy nem is tudtak előrejelzést adni az idei évre, de kapacitáscsökkentést mindenesetre elhatároztak. A cég vezérigazgatója szerint "nem kérdés", hogy létszámcsökkentés lesz, és az üzleti stratégiát is módosítják.
Magyarországon körvonalazódik a válságkezelő kormány 2010-es adóprogramja. A jövő évben radikálisan átalakuló adórendszer célja a növekedés serkentése, munkahelyek megőrzése rövid távon, hosszú távon pedig munkahelyek teremtése, a jelenlegi 57 százalékos foglalkoztatási szint 65 százalékra növelése, amely megfelel az európai uniós átlagnak - mondta Oszkó Péter pénzügyminiszter az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) pénteki plenáris ülésén. A 2010. évi adóváltoztatások a munkaadókat arra ösztönzik, hogy minél több embert foglalkoztassanak, ennek érdekében csökkennek az élőmunka terhei: idén a minimálbér kétszereséig, jövőre pedig a teljes jövedelemnél öt százalékponttal csökkennek a járulékok - magyarázta Oszkó Péter. Emellett jövőre megszűnik a tételes egészségügyi hozzájárulás (eho), amely mintegy 8 százalékos költségcsökkentést jelent a munkáltatók számára - tette hozzá.
MTI/Menedzsment Fórum