5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A lakosság fizetésképtelenségének okait vizsgálva háttérbeszélgetés keretében ismertette kutatási tapasztalatait az Intrum Justitia Magyarország. A követeléskezelő társaság adatai szerint az eladósodáshoz vezető úton a legfontosabb mérföldkő a munkanélkülivé válás.

Az elmúlt három év tapasztalatait összegezte az Intrum Justitia Magyarország a most bemutatott felmérésében, mely a hazai lakosság körében vizsgálta a fizetésképtelenségi okokat. Ezek közül, szektortól függetlenül általánosan elmondható, hogy a munkanélküliség áll a háttérben az adósok közel 50 százaléka esetében - mondta el a szervezet vezérigazgatója, Felfalusi Péter. A közhiedelemmel némileg ellentétben nem a devizahitelek kapcsán megnövekedett törlesztőrészletek, hanem az alacsony vagy nem létező jövedelmet említik az érintettek a fizetésképtelenségi oknak, hiszen az esetek háromnegyedében ez okozza a családok kilátástalan helyzetbe kerülését. A sokszor felrótt forintgyengülés a most bemutatott kutatás szerint viszonylag elhanyagolható mértékben okozta a magyar családok ellehetetlenülését.

A felmérés adatai szerint a lehetséges fizetésképtelenségi okok a következők voltak:

  • Munkanélküliség
  • Alacsony jövedelem
  • Fizetés vagy nyugdíj letiltás
  • Hitel/megnövekedett törlesztő részlet
  • Rövid távú problémák
  • Járulékból él


Az Intrum Justitia két nagy csoportban, összesen 400 ezer választ feldolgozva tett megállapításokat. A két egymástól eltérő csoportot a követeléskezelő a kezelt és a vásárolt ügyek alapján vizsgálta. A legfontosabb különbség tartozás keletkezése/felmondás ideje és a kezelés kezdete között volt. Míg a kezelt állomány esetében rövidebb, átlagosan 9 hónapja lejárt (vagy felmondott) adósságok álltak, addig a vásároltak esetében jóval régebbi, átlagosan 20 hónapos tartozások. Ennek megfelelően utóbbi esetében a követelések értéke is magasabb volt, az átlagos 230 ezer forinttal szemben 320 ezer.

Az adatok szerint a rövid távú problémák jellemzően még a szolgáltatónál lévő ügyeknél jóval nagyobb mértékben jelentkeznek: ezek lehetnek egyszeri váratlan kiadások, vagy munkanélkülivé válás, ami miatt jövedelemtől esik el a család. Ha ezeket a problémákat tudják az adósok orvosolni, akkor rendezni szokták az elmaradásaikat. Ha viszont az egyszeri események miatt megcsúszott adós bajba kerül, akkor az később más okokat hoz felszínre, így például a relatív alacsony jövedelmet, ha a munkahely elvesztése után alacsonyabb fizetésért megy el valaki dolgozni, ez tartós problémává válhat. Hasonlóképpen az egyszeri csúszás miatt a hitelezők letiltást kezdeményezhetnek (mely szintén alacsonyabb rendelkezésre álló pénzösszeget jelent a családi költségvetésben). A kezdeti fázisban a rövid távú munkanélküliség lehet az ok, ami a faktorálás során megoldódhat, mert a faktorcégek a részletfizetésben sokkal rugalmasabbak


A felmérés tapasztalatai szerint szignifikánsan magasabb a letiltások aránya a bankszektorban és alacsonyabb a telekommunikációs szektorban. Az emberek prioritását jelzi, hogy a telekommunikációs számlákkal csúsznak meg legelőször az adósok, és aki már a banki tartozással csúszik meg, az szinte biztos, hogy felhalmozott más tartozást is.

A banki szektorban azon okok jelennek meg, melyek a rendszeres jövedelemhez kapcsolódnak, jelezve továbbra is a szigorú elvárást a havi rendszeres jövedelemmel kapcsolatban. A letiltások magas aránya azt mutatja, hogy ennek fizetésével csúsznak meg legutoljára a háztartások.
A bankok helyzete tehát „érdekes”, hiszen az adósok többnyire igyekeznek a feléjük fennálló tartozásaikat folyamatosan törleszteni, ám ha ezt nem tudják, akkor a bankok helyzete fedezetlen követelések esetén – például hitelkártya, személyi hitel – esetén nem könnyű, hiszen az adós jövedelmét mások már letiltások formájában „csapolják”.

Az Intrum szerint a munkanélküliségi statisztikák az eladósodottsági felmérésükben is visszaköszönnek, hiszen amikor makroszinten a számok jobb képet mutattak, akkor az a felmérésben is megerősítésre került, míg az év elejei növekvő munkanélküliség az ő adatsoraikban is megjelenik. Az ugyanakkor örömteli a szomorú statisztika ellenére, hogy a devizahitelek árfolyamvesztesége korántsem olyan fontos ok a családok eladósodottságában, mint ahogy az a sajtóban közölt cikkek és híradások alapján esetlegesen várható lenne. Ráadásul a hiteltörlesztés, mint ok csökkenése egybecseng a kormányzat devizahitelesek segítésére szolgáló intézkedéseivel, így korábban a végtörlesztéssel, majd az utóbbi időben az árfolyamgáttal.

Az adatokat ismertető vezérigazgató Felfalusi Péter a Magyar Követeléskezelők és Üzleti Információt Szolgáltatók Szövetségének (MAKISZ) elnöke is, és ebből a pozíciójából értékelte a tevékenységet végző vállalkozásokat. Kiemelte, nagyon fontos a követeléskezelés jog- és szakszerű végzése. A szervezet tagjai közül ugyan voltak, akik a PSZÁF-tól büntetést kaptak az ügyfélkezelési gyakorlatuk miatt, ám ezek az esetek kisebb szabálysértések voltak, nem mérhetők azokhoz a komoly sajtóvisszhangot kapott ügyekhez, melyek a MAKSIZ-on kívüli cégek nevéhez fűződtek, és amelyek a követeléskezelő szakma egészének komolyan ártottak.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!