Az amerikai kormányzat és az Európai Bizottság közti egyeztetéseket - az úgynevezett transzatlanti gazdasági tanács találkozóját - követően kiadott közlemény szerint a következő kétoldalú állam- és kormányfői találkozón nyilatkozatot fogadnak el a befektetések nyitottságáról, és ez egyértelműen "tanúsítja Washington és Brüsszel eltökéltségét az iránt, hogy otthon nyitott befektetési politikát folytat, külföldön pedig együtt küzd a protekcionizmus ellen".
Günter Verheugen európai bizottsági alelnök és Daniel Price, George Bush amerikai elnök gazdasági tanácsadója az ülés utáni sajtótájékoztatón azt is bejelentették, hogy az EU várhatóan feloldja az amerikai baromfit több mint tíz éve sújtó importtilalmat. Az unió egészségügyi megfontolásokra hivatkozva nem engedte be 1997 óta az amerikai csirkét, de Verheugen szerint az új tudományos eredmények azt bizonyítják, hogy a tilalom már nem megalapozott.
Ahhoz azonban, hogy az importot ismét engedélyezzék, az EU-tagországoknak is beleegyezésüket kell adniuk. Verheugen szerint erre várhatóan sor kerül, így a következő, őszi tanácsülésre a tilalom megszűnhet.
A transzatlanti tanács tanúsítványok kölcsönös elismerésével, a kétoldalú kereskedelem további könnyítésének lehetőségeivel is foglalkozott. A két nagyhatalom között több százmilliárdos nagyságrendű a kereskedelem, de az üzleti világ még mindig adminisztratív akadályokról panaszkodik.
Az EU állítólag arra is ígéretet tett, hogy a vegyi anyagok új, átfogó szabályozása nem fog áthághatatlan akadályt gördíteni az amerikai termékek elé.
Az amerikai fél pedig azt ígérte meg, hogy igyekszik enyhíteni a negatív hatását annak a rendeletnek, amely a jövő évtizedtől minden kereskedelmi konténer teljes átvizsgálását írja elő.
A transzatlanti gazdasági tanács a tavaly tavaszi EU-amerikai csúcstalálkozó döntésével kezdte meg működését. Novemberben Washingtonban tartotta első ülését, a mostani volt a második.
Az egyeztetések célja, hogy a két nagy térség lakói számára maximalizálják az együttműködését gazdaság előnyeit, serkentsék a versenyt és a gazdasági növekedését, továbbá növeljék a termékek és az ellátás biztonságát. Cél a szabályozás egyszerűsítése is.