5p

A Nemzetközi Valutaalaptól, a Világbanktól és az Európai Uniótól felvett, összesen 25,1 milliárd dollár hitel megállíthatja a forint elleni támadásokat és stabilizálhatja a pénzügyi helyzetet, mondta el az mfor.hu-nak Soós Károly Attila. A Magyar Tudományos Akadémia Közgazdaságtudományi Intézetének tudományos főmunkatársa, volt SZDSZ-es parlamenti képviselő azonban élesen bírálja a szerződés megkötésének körülményeit, amelyek szerinte pártállami módszerekre emlékeztetnek. A kutató szerint nem csak az ellenzéket nem vonták be a tárgyalásokba, hanem magát a kormánypártot sem, sőt, a kormányt is csak kevéssé.

(Mfor-montázs)

A szakember szerint mindenképp jó hír, hogy a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) és az Uniótól megkaptuk a 25 milliárd dolláros hitelkeretet. Ezt kétféleképpen lehet felhasználni: egyrészt úgy, hogy nem vesszük igénybe, csak olyan "felmutatott dolog" lesz: "Íme, ennyivel tudjuk védeni a forintot, nem érdemes azt támadnotok". Ebben az esetben nem kell kamatot fizetni, csak a negyedszázalékos készenléti díjat.

A másik felhasználási lehetőség, hogy piaci hitelek helyett vesszük igénybe, amelyek most jóval drágábbak. Egyértelmű, hogy ettől nem lesz nagyobb a magyar államadósság, csak a szerkezete változik meg, emelte ki Soós Károly Attila.

Egy százaléknál nagyobb is lehet a visszaesés

A hitellel kapcsolatos rossz hírek egyike az, hogy a kormány és az IMF egy százalékos GDP-csökkenéssel számol – az is lehetséges azonban, hogy ennél nagyobb visszaesés lesz. Ha pedig ez történik, akkor nagy nehézségekkel nézhetünk szembe, hiszen kisebb GDP-ből nem lesz elegendő adóbevétel, növekszik a költségvetési hiány és a külföldi hitelek iránti igény. Emiatt újabb spekulációs hullám indulhat, mert a romló egyensúly mellett kétségek támadhatnak: hátha mégsem elegendő ez a most megnyugtató mértékűnek látszó tartalék. Eközben más államok is kérnek pénzt az IMF-től, és egyszer az ő tartalékaik is elfogynak. Tehát elképzelhető, hogy ilyen esetben Magyarországnak nem lesz kitől újabb hiteleket kérni, vli a volt SZDSZ-es képviselő.

Mint mondta, ezért a költségvetésbe olyan további fékeket kellett volna beépíteni, amelyeket később - ha mégsem lesz nagyobb a baj - ki lehetne venni. Például a 13. havi nyugdíj teljes összegét zárolni lehetne, és ha jól alakul a helyzet, akkor mégis ki lehetne fizetni. Igaz, a túl sok korlátozás felveti annak a veszélyét, hogy a makropolitika túlhűti a gazdaságot, de azért egy ilyen nyitott országban, mint a mienk, ez nem igazi veszély, mert a konjunktúra alapjában véve a külföldi konjunktúra függvénye. Ha munkát adunk valakinek, az a munkaeszközét és a nyersanyagot úgyis importból veszi meg, és a személyes fogyasztásában is sok lesz az import, ami a belső gazdaságot nem élénkíti, magyarázta a közgazdász.

Vagyis eléggé értelmetlen - a tovagyűrűzés gyengesége miatt drága - csak azért megtartani egyes állami kiadásokat, hogy munkahelyeket teremtsünk. Ennél fontosabb a vállalatok hitelhez jutásának segítése, hogy a létező - kül- vagy belföldi keresletre termelni tudjanak, figyelmeztetett.

Hiányoznak a valódi reformok?

Az még nagyobb hiba, hogy a mostani csomag csak ideiglenes takarékossági elemekből áll. A szakember szerint ezeket a választások előtt egytől egyig visszavonják majd, és általános jókívánságokon túlmenően semmi strukturális átalakításról nincs benne szó.

Ráadásul semmiféle reformelképzelést nem tartalmaz, ami – tette hozzá Soós Károly Attila - különösen meglepő Gyurcsány Ferenctől, aki "nagy reformer" hírében áll, és állítólag csak a politikai lehetetlenség miatt változtatott politikát - most itt lenne az alkalom reformok véghezvitelére.

A konkrét strukturális lépéseket nem tartalmazó megállapodás elfogadása még meglepőbb az IMF részéről, amely eddig sokkal mélyebb változtatásokat szokott igényelni, állítja a közgazdász. Nyilván úgy vélte a Valutaalap vezetősége, hogy sürget az idő, és a legfontosabb piaci spekulációk megállítása. Ez a logika azonban fordítva is igaz: ha az IMF követel komoly reformokat, akkor azokba a kormány kénytelen lett volna gyorsan belemenni.

Hangsúlyozni kell persze, hogy éppen a mi érdekünkben kellett volna ilyen követeléseket támasztania az IMF-nek, valamint a megállapodásban ugyancsak részes Európai Bizottságnak és Világbanknak is, hívta fel a figyelmet Soós Károly Attila.

Demokráciában megengedhetetlen módszerek

Szerinte ennél még súlyosabb az a probléma, hogy az egész eseményt pártállami jelleggel vezényelték le. Még a kormánytagok közül is csak néhányan voltak beavatva; nem tárgyaltak az érdekképviseletekkel és a pártokkal, még magával az MSZP-vel sem, az ellenzékkel pedig végképp nem. "Ez teljesen érthetetlen, ilyet utoljára pártállami időkben csinált az IMF" - érvelt a szakember.  Valószínű, hogy a szakszervezeteket, meg az ellenzéki pártok egy részét semmiről sem tudták volna meggyőzni, de tárgyalni akkor is kell, figyelmeztetett.

A 90-es évek első felében, az Antall- és a Boross-kormány sokat tárgyalt a Nemzetközi Valutaalap misszióival, amelyek minden alkalommal találkoztak az ellenzéki pártok képviselőjével is. Soós Károly Attilát - aki annak idején ellenzéki párt képviselőjeként a Költségvetési Bizottságot vezette - mindegyik IMF misszió felkereste, hangsúlyozva, hogy nemcsak informálódnak, hanem tárgyalnak is az ellenzékkel – bár a megállapodást végül természetesen a kormánnyal kötötték meg. (Akkoriban az ellenzék illetékesei még megbeszélték a pénzügyminiszterrel, mit mondanak a missziónak.)

"Ez egy demokratikus országban egyszerűen elképzelhetetlen eljárás. Az IMF magatartása abszolút érthetetlen, a kormányé – mondhatni – érthetőbb, hiszen vezetői pártállami körülmények között szocializálódtak. De hibás maga az ellenzék is, nekik is törekedniük kellett volna a tárgyalásokba való bekapcsolódásra. Ha már az ellenzék is elfogadja a pártállami megoldást, akkor mit várhatunk még?" – tette fel a (költői) kérdést a szakember.

Varga M István

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!