Idén júliusban 280,5 millió liter gázolaj fogyott a hazai kutaknál, amely az elmúlt 7,5 év (eddig állnak rendelkezésre adatok) messze legmagasabb mennyisége. Eddig a csúcsot 2014 októbere tartotta 263,5 millió literrel, de a mostani fogyasztás ezt is 17 millió literrel felülmúlja – derül ki a NAV jövedéki statisztikájából.
A rekord annyiban nem véletlen, hogy idén minden feltétel adott egy ilyen fogyasztás eléréséhez. A gazdaság növekszik, a fogyasztás is, az üzemanyag ára pedig júliusban is jóval alacsonyabb volt a tavalyinál, vagy akár a 2014 októberinél, amikor az olaj ára zuhanni kezdett.
Arról már az előző havi statisztikák ismeretében írtunk, hogy milyen komoly pénzek maradhatnak a gazdasági szereplőknél az alacsony üzemanyagáraknak köszönhetően. Nos, ez a júliusi fogyasztásnál is remekül látszik, ugyanis a 280,5 millió liter 30,6 millióval haladja meg a tavalyi év hasonló időszakit, mivel azonban a dízelért 49 forinttal kevesebbet, 376 forintot kellett idén fizetni, 750 millió forinttal voltunk beljebb. A benzin esetében ez a szám 1,4 milliárd, mert bár ennek ára nagyon megközelítte júliusban a zuhanás előtti szintet, a fogyasztás nem nőtt olyan mértékben, mint a dízel esetében, magyarul inkább spóroltunk az autózás helyett. Egyébként a benzin 154 millió literes fogyasztása erős átlagnak mondható az elmúlt évek távlatát nézve. Ebben ugyanakkor az is benne van, hogy egyre népszerűbbek a dízel üzemű személyautók.
Visszatérve a fogyasztásra, de egy másik oldalról megközelítve a kérdést, ha a júliusban eltankolt mennyiséget a tavalyi áron kellett volna finanszírozni, akkor nem 105,4, hanem 119,2 milliárdot fizethettünk volna ki a kutaknál csak a dízelre, amely bizony nem kis különbség, egészen pontosan 13,7 milliárd forintos. A benzin esetében 5,1 milliárd lett volna a többlet.
Ha hasonló sémára megnézzük, hogy tavaly november óta – az olajár zuhanásának kezdetekor – mennyit spóroltunk a gázolajon és a benzinen együttvéve azzal, hogy nem az előző év hasonló időszaki árakon kellett tankolni, 150 milliárd jön ki, de ha a novemberi árakon fixáljuk a fogyasztást, akkor is 130 milliárddal leszünk beljebb.
Nem kizárt, hogy augusztusban még vaskosabb számokat kapunk, nem csak a nyári főszezon miatt, hanem mert a kutaknál az elmúlt hetekben rendre alacsonyabb árakkal találkozhatunk.
mfor.hu