3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Úgy tűnik, hogy nincs megállás és negyedévről negyedévre, évről évre egyre csak mélyül a bérszakadék a megyék között. A legalacsonyabb átlagos nettó bérrel rendelkező Szabolcs-Szatmár-Bereg megye leszakadása egyre nagyobb és egyre aggasztóbb.

Tavaly országos átlagban 175 009 forint volt az átlagos nettó kereset, ami 7,8 százalékkal magasabb a 2015. évinél. A megugrás mögött több tényező húzódik meg kezdve a minimálbér és garantált bérminimum 5,7 százalékos emelésétől, a személyi jövedelemadó 15 százalékra történő csökkentésén át az egyes ágazatokban adott kiegészító pótlékokig és bérrendezésekig.

Mivel átlagról van szó, érdekes megnézni, megyék szerint is a béreket, melyek széles skálán szóródnak. Míg ugyanis a fővárosban átlagosan 226 030 forintot vihetett haza egy dolgozó tavaly, addig ez a legalacsonyabb mutatóval rendelkező Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében 118 420 forint. A differencia 90,9 százalékos, aminél nagyobbra még egyszer nem volt példa, sem éves átlagban, sem pedig negyedéves részadatok tekintetében.

2012-ben még a legnagyobb, fővárosi átlagbér 72 százalékkal volt magasabb a legalacsonyabb, Szabolcs megyeinél, aztán erről a szintől 2014-ben és 2015-ben ugrott jelentős mértékűt a különbség.

A háttérben két tényező állhat. Egyrészt a fővárosi cégek jövedelemtermelő képessége sokkal erősebb a Szabolcs megyeinél, így versenyképesebb fizetéseket tudnak adni, és esetleges emeléseket is nagyobb mértékben tudnak végrehajtani. Tavaly a fővárosban átlagban 8 százalékkal emelkedett a hazavitt összeg, míg az ország keleti csücskében "mindössze" 6,1 százalékos volt az emelés. A bérek növekedési üteme között jobb esetben "csak" ekkora a különbség, rosszabb esetben viszont akár 3 százalékpontos vagy annál nagyobb is lehet. Másrészt pedig Szabolcs megyében jóval nagyobb létszámú a közfoglalkoztatás, ahol nemcsak az átlagnál, de még a minimálbérnél is alacsonyabb fizetésért dolgoznak az érintettek. A közmunkás bérek pedig lehúzzák a megyei statisztikát.

A fővárosi bérek alakulása egyébként egyre inkább eltávolodik a második helyen álló Győr-Moson-Sopron megyei fizetésektől is. A köztük lévő különbség tavaly év végére közel 3 éves csúcsra emelkedett, így már 23,8 százalékkal magasabb a 226 030 forint a Győr megyei 182 561-nél.

Reálszinten nincs panasz

Miután összegszerűen jelentős mértékben emelkedtek a fizetések országszerte, amivel szemben rendkívül alacsony, 0,4 százalékos éves infláció állt, a fizetések reálértéke is szignifikánsan nőtt. A fővárosban ez 7,6, Szbaolcs megyében pedig 5,7 százalékos reálszintű emelkedés az eredmény, utóbbi a legalacsonyabbnak számít. Ezzel megegyező mértékben nőtt reálszinten a Somogy megyei reálbér is.

Ellenben a legnagyobb növekedésnek a Nógrád megyeiek örülhettek, hiszen itt 9,5 százalékos felértékelődés mutatkozott reálszinten, a második legnagyobb pedig Veszprém megyéhez köthető, 8,4 százalékos.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!