Hiába lobbiztak az önkormányzatok, a jelenlegi adótörvények között nem szerepel a helyi iparűzési adó (hipa) szabályozásának módosítása, a Pénzügyminisztérium lefújta a korábbi terveket. Pedig az iparűzési adóra vonatkozó kedvezményekkel több város próbálkozott a közelmúltban, némelyikük sikerrel.
Az adónem csökkentésére irányuló törekvések elsősorban a nagybefektetőket célozták meg, de a kkv-szektorban tevékenykedők is jól járhattak volna vele. Kecskemét városa például még tavaly határozott arról, hogy öt év alatt kettőről másfél százalékra csökkenti a helyi iparűzési adó mértékét. Ez a tényező, sok más egyéb, így például a főiskolai és a szakiskolai oktatás, valamint a helyi önkormányzat segítő együttműködése mellett alapvetően hozzájárulhatott ahhoz, hogy a Daimler autógyár Kecskeméten építi fel új üzemét, mondta el az mfor.hu-nak a Mercedes-projektért felelős alpolgármester, Szemereyné Pataki Klaudia.
Több cég fizeti az adót
Az iparűzési adót az önkormányzatok általában a nettó árbevétel 1,5-2 százalékában határozzák meg, és ez a tendencia minden bizonnyal a jövőben is megmarad. Ugyanakkor a helyi iparűzési adó csökkentésével az önkormányzatok bevételei is apadhatnak, ha nem sikerül valóban dinamizálni egy térség gazdaságát.
Sárközy István, Kecskemét alpolgármestere ugyanakkor úgy nyilatkozott, hogy ez náluk a betelepülő vállalkozások számának ismeretében nem probléma. "Olyan megoldásban gondolkodtunk, amellyel a várost kiemelkedően vonzóvá tudjuk tenni a befektetők, a külföldi tőke számára" – mutatott rá az alpolgármester. Az előzetes kalkulációk szerint már most biztosnak tűnik, hogy az újonnan létrehozott, illetve betelepült adófizető vállalkozások növekvő száma miatt költségvetési többlet várható, a kisebb mértékű adót ugyanis jóval több cég fizeti be.
Eredetileg szintén az adófizetés csökkentése volt a célja a 2009-ben bevezetni kívánt általános kedvezménynek is, ám félő, hogy annak elmaradásával a beruházók kedve is lankadni fog. Az előzetes kalkulációk szerint már most biztosnak tűnik, hogy az újonnan létrehozott, illetve betelepült adófizető vállalkozások növekvő száma miatt költségvetési többlet várható, a kisebb mértékű adót ugyanis jóval több cég fizeti be.
Debrecen polgármestere, Kósa Lajos a kecskeméti gyakorlatnál is nagyobb adócsökkentést szeretne elérni. Javaslata lehetővé tette volna, hogy a helyi iparűzési adó alapjául szolgáló nettó árbevételt a licencdíjjal is csökkenthessék a vállalatok. Most is működik az a közelmúltban bevezetett gyakorlat, amely a kutatás-fejlesztési költségeket is a helyi iparűzési adó maximum nyolcvan százalékáig elszámolható tételévé tette.
Sokan tartanak attól, hogy a helyi iparűzési adó csökkentésével indukált új bevételek miatt azonban komoly állami forrásoktól eshetnek el az önkormányzatok. Az újonnan betelepülő vállalkozások ugyanis annyira felerősítik a város úgynevezett adóerő-képességét, hogy a túlzottan jó teljesítmény miatt a települések kevesebb forrást kapnak az állami költségvetésből.
Nem az iparűzési adó az egyetlen
Nem a hipa azonban az egyetlen, amiből bevételt nyerhetnek az önkormányzatok; forrásként szóba jöhet még példának okáért a telek- és épületadó, amelynek mértéke 1000 forint négyzetméterenként, vagy akár az idegenforgalmi adó. Emellett említhetnénk a vállalkozók kommunális adóját is.
A 2009-es, országos szintű javaslat - átvéve a debreceni gyakorlatot - szintén alkalmazta volna a K+F-kedvezményt. Utóbbinak lényege, hogy a helyi iparűzési adó alapjából le lehetne vonni az alapkutatás, alkalmazott kutatás, kísérleti fejlesztés közvetlen költségét. Ezzel párhuzamosan viszont az iparűzési adó alapja csak a jogdíjból származó árbevétel ötven százalékával lett volna csökkenthető a jövőben, a jelenlegi száz százalék helyett, emelte ki Veszprémi István, a Deloitte Adótanácsadási üzletágának partnere.
A tervezet fontosabb elemei közé tartozott volna továbbá, hogy mentesítette volna az adózás alól a külföldi telephely bevételét, ha a vállalkozó külföldön fizet valamilyen vállalkozási tevékenységet terhelő önkormányzati adót. Az elképzelés azonban - úgy tűnik - elbukott.
SR