6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az mfor.hu összesen tizenhárom részes évzáró sorozatban idézi fel a 2011-es év általunk legfontosabbnak tartott eseményeit. A nemzetközi piacokon nem túlzás azt állítani, hogy a 2011-es év az eurózóna válságáról és az Európai Unió sorozatos csúcstalálkozóiról szólt. Mfor.hu-háttér.

Nem idén kezdődött

Az eurózóna válsága nem 2011-ben kezdődött, hiszen tavaly már Görögország és Írország is nemzetközi segítségre szorult, hogy finanszírozni tudja lejáró adósságát. Azonban az kijelenthető, hogy az igazán komoly gondok 2011-ben kezdődtek, hiszen a görögöknek újabb mentőcsomagot kellett nyújtani, illetve egyre gyakrabban vetődtek fel aggodalmak nagyobb tagállamok problémáiról, a legtöbbször Olaszország vagy Spanyolország került a befektetők célkeresztjébe.

Nagyrészt a 2010-es problémák és a sötét kilátások miatt a 2011-es év úgy indult, hogy egyes szakemberek mindössze 20 százalékos esélyt adtak az euró túlélésére. Akkor az elemzők tavaszra várták a valutaövezet újabb válságát, azt sem zárták ki, hogy a gondok hatására az euró paritásba kerülhet a dollárral.

Portugália volt a következő dominó

A szakértők többsége már 2010 végén úgy vélte, hogy az adósságválság nem fog megállni Görögországnál és Írországnál, további tagállamok kerülhetnek bajba. Három államot emlegettek leggyakrabban: első lépésben Portugáliát, majd Olaszországot és Spanyolországot. Abban a többség egyetértett, hogy utóbbi két ország bedőlése lenne az igazán nagy kockázat, mivel méretük miatt a görög és az ír csomagnál lényegesen nagyobb segítséget kellene kapniuk, illetve sokkal erősebbek a gazdasági kapcsolataik az EU-ban.

Januárban azonban először Portugálián volt a sor, az év elején velük ugyanazt játszották el, mint korábban a görögökkel: egészen az utolsó pillanatig mindenki tagadta, hogy pénzügyi segítségre lenne szükségük a portugáloknak. Január közepén azonban a szakemberek már azt rebesgették, hogy napokon belül eldőlhet az euró sorsa, akkor kerültek a belgák is a problémás államok közé.

Február közepére aztán kicsit fellélegeztek a befektetők, amikor kiderült, hogy az Európai Bizottság kezdeményezésére létrejön az 500 milliárd eurós Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM), melyből a bajba jutott tagállamok megsegítését intéznék. Azt akkor még senki nem gondolta, hogy a válság végleges megoldására az 500 milliárd euró többszörösére lesz szükség.

Március közepére aztán gyakorlatilag az is eldőlt, hogy Portugália lesz a harmadik eurózóna-tag, mely pénzügyi segítséget kap, csak idő kérdése volt, mikor jelentik be hivatalosan is a megállapodást.

A görögök sem húzták sokáig

Alig oldódott meg a portugál válság, május végén egyre gyakrabban lehetett arról hallani, hogy a 2010-es mentőcsomag ellenére vészesen robog a fenntarthatatlanság felé Görögország adóssága. A probléma az volt, hogy a 110 milliárd eurós mentőcsomagért cserébe vállalt intézkedésekből szinte semmi nem látszott, ezért félő volt, hogy a hitelezők előbb-utóbb "borítják a bilit". Június elejére jutottunk el oda, hogy egyre többen ki is mondták: Görögország gyakorlatilag csődbe ment, csak technikai kérdés, mikor jelentik azt be hivatalosan is.

Júniusban megkezdődtek a tárgyalások a görögök sorsáról, azonban az Unió politikusai sokáig képtelenek voltak valódi megoldást kínálni az országnak. A tavalyi csomag részleteinek a folyósításáról többször elhalasztották a döntést, egyre gyakrabban jelentek meg az újabb és újabb határidők arról, meddig tudja magát finanszírozni Athén. Aztán a határidők lejárta előtt mindig megkapták az esedékes hitelrészletet a görögök, emiatt erősen időhúzás-jellege volt a dolognak.

Csúcsról csúcsra

A görög problémákkal egyidejűleg meredeken emelkedett az olasz és a spanyol kötvények hozama is, emiatt az európai politikusoknak is szembe kellett nézniük azzal, hogy itt már nem egy adott ország megmentése, hanem az eurózóna jövője a tét. Átfogó megoldást kellett kidolgozni, ami elég hiteles a piacok számára, azonban ennek a jelei sem látszottak még az év közepén.

A sűrűsödő viharfelhők miatt egymást követték az uniós csúcstalálkozók, melyeken igyekeztek megoldást találni a politikusok. Korábban ilyen rövid idő alatt sosem volt annyi formális és informális tanácskozás, mint 2011 második felében. Júliusban már úgy nézett ki, hogy megoldódhat a válság, akkor a második görög mentőcsomag méretéről is sikerült megállapodni, illetve szigorúbb fiskális fegyelem mellett tettek hitet a tagállamok.

Kiderült azonban, hogy a megállapodást a piacok gyakorlatilag korlátozott csődként értékelik, így nem tartott sokáig az optimizmus. Az EU vezetői az államcsődöt mindenképpen szerették volna elkerülni, ezért folytatódott az agyalás azon, hogy lehetne megmenteni a görögöket anélkül, hogy azt a befektetők csődnek könyveljék el.

A piacok közben igyekeztek nyomást gyakorolni a politikusokra, hogy minél előbb jussanak egyezségre, augusztusban már arról pletykáltak, hogy egy hónap múlva Olaszországnak is finanszírozási problémái lehetnek. Az egyik megoldási javaslat a közös eurókötvény kibocsátása lett volna, melynek keretében gyakorlatilag a megbízható államok vállalták volna át a perifériás országok finanszírozási terheinek egy részét. Ezt azonban nyáron még elutasította Németország.

Ősszel tovább folyt a második görög mentőcsomag összetákolása, miközben kis lépésekkel ugyan, de elindult az eurózóna egy szorosabb gazdasági együttműködés felé. Ennek első lépése az úgynevezett hatos csomag elfogadása volt, mely szorosabbra fűzte a tagállamok gazdasági irányítását. Október végén aztán egy kis időre megint fellélegezhetett Európa, hiszen egy újabb csúcstalálkozón további fontos döntések születtek a bankok feltőkésítéséről, illetve a görög kötvényeken való adósságleírásról. Ez gyakorlatilag csődöt jelent, azonban a jelek szerint belátták a politikusok, hogy enélkül nem  kezelhető Görögország problémája.

Az év végére bekeményített a Merkel-Sarkozy kettős, Görögországban és Olaszországban is kikényszerítették a kormányváltást, hogy ezzel is segítsék a piacok megnyugtatását. Decemberre az is kiderült, hogy az EU vezetői egy szorosabb fiskális unióban látják a jövőt, mely megvétózhatná a tagállamok költségvetését, ha az szerintük nem tartható. Ha ez az unió megszületik, akkor pedig már a németek is támogatnák a közös eurókötvény ötletét, hiszen így eszközt kapnának a kezükbe, hogy fiskális fegyelemre szorítsák a renitens tagállamokat. Itt tartunk 2011 végén, 2012 első fele várhatóan továbbra is az eurózóna problémáiról szól majd, de talán a fiskális unió ötlete a befektetőket is meggyőzi.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!