2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egy átlagjövedelemmel és bankhasználattal rendelkező magánszemélynél közel 5000 forint - írja a bankmonitor.hu.

A Bankmonitor.hu megítélése szerint – mivel nincs olyan fizetési forgalmi pont, ahol ne terhelnének át valamekkora részt az adóból a bankok – gyakorlatilag semmi esélye nincs, hogy saját (alig látható) profitjuk terhére az adóemelést viszont átvállalnák a bankok.

Így átlagos jövedelem és megtakarítások mellett akár 4-5 ezer forinttal is többet fizethetünk éves szinten számításaink szerint. A két fő tétel ebből az átlagosan 1800-1800 forintot kitevő készpénzfelvételi jutalék és a befektetett megtakarításaink kamatai után fizetett eho.

A portál számításai szerint az év elejétől érvényes adóterhelés önmagában 3800 forint adóterhet jelentett az átlagos bankszámla tulajdonosnak. A lenti táblázatban szereplő 4704 forint adóteher kizárólag az adóemeléshez kapcsolódik éves szinten. A két tétel együttesen közel 8500 forint éves szinten.

Az adóemelés egyik közvetlen hatása, hogy az akciós rövid távú banki kamatok kihasználása egyre nehezebb lesz. Vegyünk példaként egy 3 hónapos lekötéssel elérhető kiemelkedően magas 6,25 százalékos akciós kamatozású bankbetétet. Ebből a 6,25 százalékból három hónap alatt 1,56 százalékot fogunk megkapni (hiszen nem egész évre szól a kamat). Az adó beutalásnál és kiutalásnál is 0,3 százalék, így effektív elérhető kamat tranzakciós adó után nem éri el az 1 százalékot (és ezt még csökkenteni fogja 16 százalék kamatadó és most már 6 százalék eho is). Összesen a 3. hónap végére mindössze 0,76 százalékkal nő a kiemelkedő akciós betétünkkel a pénzünk.

A megtakarítások kamatjövedelmét és a befektetések árfolyamnyereségét egységesen 16 százalékos kamatadó terhelte. Ezt fejeli most meg egy addicionális 6 százalékos eho, melynek eredményeként a megkeresett kamat 22 százaléka egyenes az államhoz kerül. Mindez azt jelenti, hogy az átlagos 4,5 százalékos bankbetéti kamatból 1 százalékpontot elvisz az állam és számunkra csupán 3,5 százalék marad. A megtakarítások egyre jelentősebb adóztatása következtében egyre jobban felértékelődik a Tartós Befektetési Számlán (TBSZ) elhelyezett bankbetét, hiszen ebben az esetben a 16 százalékos kamatadót 5 évet meghaladó megtakarítással elkerülhetjük, azaz az adóterhelést jelentős mértékben lecsökkenthetjük - írja a bankmonitor.hu

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!