3p

Összehasonlító árakon a 2006-os csúcshoz képest 11,6 százalékkal fogyasztanak kevesebbet a magyar háztartások. A gazdaságnak ebbe a szektorába így még messze nem jött el a pozitív fordulat.

A körülményekhez képest dinamikusan nőtt a magyar gazdaság a harmadik negyedévben, hiszen három hónap alatt 0,9, míg éves összevetésben 1,8 százalékos pozitív számot produkált. Szokásos pénteki rádiónyilatkozatában Orbán Viktor az MTI tudósítása szerint azt mondta, a növekedés, a sikeres gazdaságpolitika eredményei a mindennapokban is megjelennek. Hogy mindez mennyire jelenik meg az egyes emberek életében, nem tudjuk, viszont a KSH részletes GDP-számai alapján elemezni lehet, hogy a gazdaság bővüléséből saját fogyasztásán keresztül mennyit érez a lakosság. Ehhez a statisztikai hivatal 2005-ös átlagárakon kimutatott GDP felhasználásának adatait vizsgáltuk meg.

Ezek alapján a harmadik negyedévben az előzőhöz képest valóban ki lehet mutatni egy 1,2, a második három hónapnak pedig a január-március időszakhoz képest egy 2,8 százalékos növekedését. A probléma csak az – ahogy a fenti ábrán is látszik -, hogy ez az éven belüli felfutás a háztartások fogyasztásában természetes, szezonális folyamat, így a negyedéves adatokat évesítettük, vagyis az adott negyedévhez hozzáadtuk az előző három negyedév adatát. Az így kisimított évesített számokat pedig a 2006-os (csúcs)értékhez viszonyítottuk. A kapott ábra önmagáért beszél.

A gazdaság immár észrevehető növekedése egyelőre nem tudta kimozdítani a háztartások fogyasztását a mélypontról. Sőt, a 2006-os csúcshoz, vagyis a 15 169 milliárdos háztartási fogyasztáshoz képest a 2013 harmadik negyedévével záródó év 13 403 milliárdos értéke 11,6 százalékos csökkenést jelent.

A meglehetősen sokkoló diagramon jól látszik, hogy a visszaesés 2010 negyedik negyedévére már elérte a mínusz 10 százalékot, és azóta - elsősorban a 2012-es megszorításoknak köszönhetően - további 1,6 százalékkal esett vissza. Ráadásul hiába a fogyasztói bizalom szárnyalása és az emelkedő reálbér, szakértők szerint a lakosság fogyasztása óvatossági megfontolásokból, illetve a meglévő hitelek törlesztése miatt a jövőben is visszafogott lehet. 

A visszaesés összetevői

A háztartások végső, tényleges fogyasztását egyébként három tétel teszi ki a nemzeti számlák rendszerében. A háztartások fogyasztási kiadásai, a kormányzattól kapott természetbeni társadalmi juttatások (például a diák-, vagy nyugdíjasbérlet állami dotációja) és a háztartásokat segítő nonprofit szervezetektől kapott természetbeni társadalmi juttatások. Ez utóbbi a legkisebb tétel, évesítve 320-340 milliárd között mozog, és 2006-hoz viszonyítva a mostani érték stagnálásnak tekinthető.

Nem úgy a háztartások fogyasztási kiadásai, illetve a kormányzattól kapott támogatások értéke. A 2013 harmadik negyedévével záródott évben 2006-hoz képest előbbi 10,7, utóbbi 17,2 százalékkal esett vissza összehasonlító árakon. A háztartások fogyasztási kiadása ezen időszak alatt 11 966 milliárd forintról 10 689 milliárdra, a kormányzati juttatás értéke pedig 2864 milliárdról 2371 milliárdra csökkent.

A tényleges háztartási fogyasztás visszaesésének összetevői

Így a háztartások tényleges fogyasztásában fentebb kimutatott 11,6 százalékos visszaeséshez a fogyasztási kiadások csökkenése 8,5, a kormányzati juttatások megnyirbálása pedig 3,1 százalékkal járult hozzá.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!