3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A készpénzhasználatnak, amellett, hogy ez a legkevésbé hatékony fizetési mód, még számos kellemetlen "mellékhatása" van, köztük egy olyan is, amelyre elsőre nem gondolnánk.

Érdekes eredménnyel zárult egy, a készpénzhasználatot vizsgáló kutatás: kiderült, hogy akik nem elektronikus formában hordják maguknál pénzüket, hajlamosak többet költeni és nagyobb borravalót adni. Ennek oka, hogy ha tele a zsebünk, akkor úgy érezzük, hogy a pénzünk is több és kevésbé érezzük szükségét a takarékosodásnak – mondta Joydeep Srivastava, a Maryland Egyetem professzora.

Hogy a bankjegyek koszosak nem újdonság, az viszont, hogy minden egyes pénzen annyi baktérium található, mint egy vécékilincsen, már meglepő. Ez akár 26 ezer kórokozót is jelenthet. Éppen ezért nagyon fontos, hogy a mellékhelyiség használatához hasonlóan a készpénzes fizetés után is mossunk kezet amilyen hamar csak tudunk. Ez különösen a járványos időszakokban fontos.

Mindenki számára ismerős, mikor a kisebb boltokban szúrós tekintetekkel találkozunk ha tíz- vagy húszezressel szeretnénk fizetni. Pedig a forgalomban lévő készpénzállomány 33 százaléka tízezresekből, 22 százaléka húszezresekből áll, tehát az összes készpénz több mint felét nagy címletek teszik ki. Ma már egyre több terminált találhatunk szerte az országban, így nekünk is érdemes a nehezen felválható címletek helyett valamilyen alternatív megoldást használni. Nincs ez másként a jegy-, üdítő és parkoló automatákkal sem, amelyek egyáltalán nem fogadják el a nagy pénzeket, ugyanakkor egyre gyakrabban adnak lehetőséget más módón – például mobillal – való fizetésre.

A Time magazin nemrég megjelent cikke szerin az amerikaiak 57 százaléka egyáltalán nem hord már magával „hagyományos” fizetőeszközt, amely nem véletlen. Háromnegyedük a lopástól tartva, míg a megkérdezettek több mint fele, az összeg elvesztésének veszélye miatt, dönt úgy nap, mint nap, hogy otthon hagyja bankjegyeit. Félelmük nem alaptalan: tízből csupán egy elveszett pénztárca kerül vissza tulajdonosához sértetlenül, a teljes összeggel együtt.

Szerencsére Magyarországon is egyre többen rendelkeznek bankkártyával, a kereskedőknek pedig negyede tudja elfogadni azt. Az online elfogadóhelyek száma is megkétszereződött az elmúlt 3 év alatt. Ha kevesebb készpénzt használunk azzal az államnak is spórolunk, hiszen egy 5 forintos érme előállítása 20 forintba kerül, nem beszélve a szállítás, tárolás és őrzés költségeiről.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!