3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Uniós hatáskörbe utalná a legfontosabb globális irányadó bankközi kamatláb, a Libor kialakításának felügyeletét az Európai Bizottság az elmúlt időszak visszaélési botrányai nyomán - írta csütörtökön a Financial Times.

A londoni gazdasági napilap által látott brüsszeli intézkedéstervezet alapján a Libort közvetlenül az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) ellenőrzése alá helyeznék, elvonva e hatáskört Londontól.

A Libor - London interbank offered rate - a globális nagybani likviditáspiac irányadó kamatlába, amely pénzügyi szolgáltatói adatok szerint évente 350 ezer milliárd dollár összértékű pénzügyi tranzakcióhoz szolgál referenciakamatként. Ez a teljes világgazdaság éves össztermékének (GDP) több mint az ötszöröse.

A Libor - amelyet naponta rögzítenek a kialakításában részes bankok által saját bankközi hitelköltségeikről beterjesztett becslések alapján - közvetlenül befolyásolhatja a bankok és egyéb pénzügyi szolgáltatók közötti pénzügyi tranzakciók értékét, a befektetési bankok által terjesztett szintetikus termékek - a többféle befektetési eszközből összeállított csomagok - és számtalan egyéb származékos ügylet árfolyamát.

Botrány

A Libor kialakítása körül azonban egy éve súlyos botrány robbant ki. A brit pénzügyi szolgáltatási felügyelet (FSA) ugyanis tavaly nyáron feltárta, hogy az egyik legnagyobb londoni befektetési bankcsoport, a Barclays néhány kereskedője a 2008-2009-es pénzügyi válság előtt és alatt rendszeresen manipulálta a Libort. Az FSA gyanúja szerint a Barclays által a napi Libor-rögzítéshez beterjesztett nagybani finanszírozási költségbecslés hol mesterségesen magas, hol mesterségesen alacsony volt, és ez felvetette annak lehetőségét, hogy a bank néhány kereskedője a Libor-rögzítés befolyásolásával igyekezett "profitorientált" módon alakítani a cég által forgalmazott befektetési derivatívák árfolyamait.

Az ügyben még tavaly megszületett első szankció alapján a Barclays a brit pénzügyi felügyeletnek és a befektetési termékek piacát is felügyelő amerikai árutőzsde-hatóságnak összesen 290 millió font bírságot fizetett.

Azóta azonban a vizsgálat kiterjedt számos más bankcsoportra, köztük a Royal Bank of Scotlandre (RBS) is, hasonló kamatmanipulációs tevékenység gyanújával.

Az RBS-re az FSA az idei év elején 87,5 millió font, az amerikai igazságügyi minisztérium 300 millió font büntetést rótt ki.

A Financial Times által látott brüsszeli határozati javaslat kimondaná, hogy egyes kritikus jelentőségű bankközi referenciakamatok több uniós tagország gazdaságára is hatással lehetnek, és ez azt jelenti, hogy e pénzügyi referenciák felügyeletét kockázatkezelési szempontból nem tudja egyedül annak országnak az illetékes hatósága hatékonyan ellátni, amelyben az adott referenciakamatot meghatározzák. Az uniós indítvány szerint éppen ezért szükséges, hogy a Liborhoz és az Euriborhoz hasonló horderejű referenciakamatok felügyeletét az ESMA hatáskörébe utalják.

A Financial Times szerint George Osborne brit pénzügyminiszter valószínűleg "dühödten" fogadja majd a "Londonnal szembeni bizalmatlansági szavazásnak" tekinthető brüsszeli kezdeményezést.

A javaslatot várhatóan a nyáron hozza nyilvánosságra hivatalosan az uniós bizottság, bár nem biztos, hogy a jövő évi európai parlamenti választások előtt jogszabály lesz belőle - írta a csütörtöki Financial Times.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!