3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Számottevően gyorsult az uniós források időközi kifizetése az új kormányzati ciklusban: az elmúlt 10 hónapban összességében több mint kétszer, míg időarányosan több mint négyszer annyi forrást hívott le Magyarország, mint az azt megelőző teljes három évben, a negyedév végére a teljes keret 14 százalékát, 3,3 milliárd eurót - közölte a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) pénteken.

Az NFÜ szerint kiugróan jó teljesítményt nyújtott Magyarország az uniós időközi kifizetések szempontjából márciusban. Az előző hónapban 414 millió eurót, az összes tagállam felé kifizetett összeg mintegy negyedét hívta le Magyarország. Ennek köszönhetően az összes teljesített időközi kifizetést tekintve Magyarország az EU 27 tagországa között a 6. helyen áll.

2010 közepéig 1,6 milliárd eurót hívott le Magyarország az Európai Bizottságtól, amely a teljes keret mindössze 6,4 százaléka volt. Az elmúlt 10 hónapban ez az arány több mint a duplájára nőtt,  2011 első negyedévének végén ugyanis már 3,3 milliárd eurót (közel 922 milliárd forintot) tett ki a lehívott források összege, amely a Magyarország számára biztosított teljes keret 14 százaléka. Így a költségvetési előfinanszírozásnak köszönhetően a magyar gazdaságba 1.627 milliárd forint támogatási összeget helyeztek ki.

Az NFÜ szerint az intézményrendszer működése is felgyorsult és hatékonyabbá vált. Ezt bizonyítja, hogy az elmúlt 10 hónap során havi átlagban több projektről született támogatói döntés és havi átlagban több támogatási szerződést írtak alá, mint az azt megelőző 41 hónapban. Különösen kiemelkedő a humán infrastruktúra fejlesztések térnyerése, több mint ezer támogatói döntés született tavaly június óta, de a szociális célú fejlesztések mennyisége is meghaladja az előző három és fél év adatait. Az újonnan megkötött támogatási szerződések közül majdnem háromezer gazdaságfejlesztési témájú.

A 13 milliárd forintot meghaladó támogatási összegű, úgynevezett nagyprojektekre kifizetett támogatások aránya is közel másfélszeresére emelkedett. Míg 2010 júniusáig csak 217 milliárd forint jutott el a projektgazdákhoz, addig 2011 első negyedévének végére a nagyprojekt kifizetések összege meghaladta a 313 milliárd forintot.

Az uniós felzárkóztatási forrásokat külön pénzügyi alapokba csoportosítják. 2007-től két úgynevezett strukturális alap, az Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA) és az Európai Szociális Alap, (ESZA), valamint a Kohéziós Alap tartozik ebbe a körbe.

A regionális alap forrásai a területi felzárkózást szolgálják. Az NFÜ szerint különösen beszédes adat, hogy Dél-Dunántúlon és Észak-Magyarországon az utóbbi tíz hónapban több kifizetés történt, mint a 2007-ben kezdődött fejlesztési periódus teljes addigi időtávjában.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!