A hitelintézetek az idei év első három hónapjában 62,8 milliárd forint adózás utáni eredményt értek el, amellyel befejeződött a 9 hónapon át tartó veszteségszéria, amelyet a devizahiteles elszámolás miatt szenvedett el a pénzügyi szektor – derül ki az MNB felügyeleti adataiból.

Az eredmény-kimutatás érdekessége, hogy az első negyedévben a tételek között komoly átrendeződés történt. Mivel tavaly a II-IV. negyedévben az elszámolási törvény miatt képzett céltartalékokat a hitelintézetek idén "felhasználták". Így a céltartalékokat visszaírták és a tényleges veszteségeket rendkívüli ráfordításként elszámolták.
Gyűlnek a sötét felhők
Az első negyedéves nyereség ellenére, ha megnézzük, hogy a hitelintézetek „szokásos” működése milyen eredményt hozott és ezt összevetjük az egy évvel korábbival, akkor bizony kiderül, hogy nem néz fényes jövő elé a szektor. A kamateredmény ugyanis 237,1 milliárdról 192,2 milliárdra esett, amely 18,9 százalékos visszaesés. A nem kamateredmények 21,4 százalékkal 41,4 milliárdra csökkentek a korábbi 52,7-ről. A működési költségeket viszont csak 2,2 százalékkal tudták visszafogni, amely így 163,5 milliárd forint lett a 167,1 milliárd helyett.
Azt egyébként az MNB is megállapította a nemrég kiadott stabilitási jelentésében, hogy a forintosítás nyomán az egykori deviza-jelzáloghitelek kamatainak csökkenése és a kamatmarzs tartós szűkülése, a bankrendszer eredményét hozzávetőlegesen 90 milliárddal csökkentheti évente. Ezen túlmenően a brókerbotrányokban érintett ügyfelek kártalanítása következtében az OVA, BEVA befizetések áttételesen negatívan hathatnak a szektorra. Ez kb. 15-20 milliárdot jelenthet évente. A nem túl kedvező hatásokat a gazdasági növekedés és a bankadó mérséklése tudja valamelyest ellensúlyozni.
A hitelintézetek egyébként 2014-ben 505,8 milliárd forint adózás utáni veszteséget értek el.
A hitelintézetek mérlegfőösszege az első negyedévben 32,3 ezer milliárd forintot tett ki, amely 465 milliárddal kisebb, mint az előző év végi, de 1000 milliárddal magasabb, mint egy évvel ezelőtt. A legszembetűnőbb változás, hogy hitelek nettó állománya 3 hónap alatt 734 milliárd forinttal apadt, az egy évvel ezelőttihez képest pedig 824 milliárddal kisebb az állomány. Ennek oka természetesen az elszámolás és a foritntosítás.
Kicsit csökkent a magyar tulajdonosok aránya
Bár nem nagymértékben, de 0,67 százalékponttal csökkent a magyar tulajdon aránya a hitelintézeti szektorban. A közvetlen köztulajdonban lévők aránya 0,38 százalékponttal 36,97 százalékra nőtt, viszont a közvetlen belföldi magántulajdon részaránya 1,05 százalékponttal 8,97 százalékra esett. A közvetlen külföldi tulajon 0,61 százalékpontos emelkedése 53,91 százalékot jelentett az első negyedévben.
mfor.hu