3p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

3 negyedév után végetért a hitelintézetek veszteségszériája.

A hitelintézetek az idei év első három hónapjában 62,8 milliárd forint adózás utáni eredményt értek el, amellyel befejeződött a 9 hónapon át tartó veszteségszéria, amelyet a devizahiteles elszámolás miatt szenvedett el a pénzügyi szektor – derül ki az MNB felügyeleti adataiból.

Az eredmény-kimutatás érdekessége, hogy az első negyedévben a tételek között komoly átrendeződés történt. Mivel tavaly a II-IV. negyedévben az elszámolási törvény miatt képzett céltartalékokat a hitelintézetek idén "felhasználták". Így a céltartalékokat visszaírták és a tényleges veszteségeket rendkívüli ráfordításként elszámolták.

Gyűlnek a sötét felhők

Az első negyedéves nyereség ellenére, ha megnézzük, hogy a hitelintézetek „szokásos” működése milyen eredményt hozott és ezt összevetjük az egy évvel korábbival, akkor bizony kiderül, hogy nem néz fényes jövő elé a szektor. A kamateredmény ugyanis 237,1 milliárdról 192,2 milliárdra esett, amely 18,9 százalékos visszaesés. A nem kamateredmények 21,4 százalékkal 41,4 milliárdra csökkentek a korábbi 52,7-ről. A működési költségeket viszont csak 2,2 százalékkal tudták visszafogni, amely így 163,5 milliárd forint lett a 167,1 milliárd helyett.

Azt egyébként az MNB is megállapította a nemrég kiadott stabilitási jelentésében, hogy a forintosítás nyomán az egykori deviza-jelzáloghitelek kamatainak csökkenése és a kamatmarzs tartós szűkülése, a bankrendszer eredményét hozzávetőlegesen 90 milliárddal csökkentheti évente. Ezen túlmenően a brókerbotrányokban érintett ügyfelek kártalanítása következtében az OVA, BEVA befizetések áttételesen negatívan hathatnak a szektorra. Ez kb. 15-20 milliárdot jelenthet évente. A nem túl kedvező hatásokat a gazdasági növekedés és a bankadó mérséklése tudja valamelyest ellensúlyozni.

A hitelintézetek egyébként 2014-ben 505,8 milliárd forint adózás utáni veszteséget értek el.

A hitelintézetek mérlegfőösszege az első negyedévben 32,3 ezer milliárd forintot tett ki, amely 465 milliárddal kisebb, mint az előző év végi, de 1000 milliárddal magasabb, mint egy évvel ezelőtt. A legszembetűnőbb változás, hogy hitelek nettó állománya 3 hónap alatt 734 milliárd forinttal apadt, az egy évvel ezelőttihez képest pedig 824 milliárddal kisebb az állomány. Ennek oka természetesen az elszámolás és a foritntosítás.

Kicsit csökkent a magyar tulajdonosok aránya

Bár nem nagymértékben, de 0,67 százalékponttal csökkent a magyar tulajdon aránya a hitelintézeti szektorban. A közvetlen köztulajdonban lévők aránya 0,38 százalékponttal 36,97 százalékra nőtt, viszont a közvetlen belföldi magántulajdon részaránya 1,05 százalékponttal 8,97 százalékra esett. A közvetlen külföldi tulajon 0,61 százalékpontos emelkedése 53,91 százalékot jelentett az első negyedévben.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!