"Javaslom, hogy 30 százalékos THM felett ne lehessen hitelt nyújtani. Zéró toleranciát és hajtóvadászatot hirdetünk az uzsorások ellen" - mondta szeptember elején Orbán Viktor a parlamentben. Az mfor.hu már akkor felvetette, hogy egy ilyen lépéssel a kormány gyakorlatilag a bankokat is az uzsorások közé sorolná, hiszen szinte minden pénzintézetnek vannak olyan termékei, melyeket 30 százalék feletti THM mellett nyújt. Ezek többnyire hitelkártyák vagy személyi hitelek.
Tudjon meg mindent a Munka Törvénykönyvének változásáról!
A jelek szerint ezt a problémát a kormány is érzékelte, hiszen a csütörtökön benyújtott törvényjavaslatban már az szerepel, hogy alapesetben a THM nem lehet magasabb a jegybanki alapkamat plusz 24 százaléknál, ami a mostani 6 százalékos alapkamat mellett 30 százalékot jelent. Azonban a javaslatba bekerült egy olyan passzus is, hogy a hitelkártyák, illetve a fogyasztási hitelek THM-je legfeljebb 39 százalékkal haladhatja meg a jegybanki alapkamatot, vagyis 45 százalék lehet.
A fenti kivétel beépítése ugyan még mindig azt jelenti, hogy csökkenni kell a hitelkártyák THM-jének, azonban jóval kisebb mértékben, mint azt korábban vártuk. Szeptemberben arról írtunk, hogy ezeknél a termékeknél nem ritka az 50 százalékos mutató sem, a javaslat szerint ezt a korábban várt 20 helyett mindössze 5 százalékkal kellene csökkenteni, hogy megfeleljen a törvényi előírásoknak.
Természetesen a törvényjavaslat arról is rendelkezik, hogy a fenti megállapítások csak a törvény hatálybalépését követően megkötött hitelszerződésekre érvényesek, hiszen visszamenőleges jogalkotás nem lehetséges. Ugyanakkor azt felkínálja a törvény, hogy a korábban kötött szerződések esetében ha egy évnél hosszabb a hátralévő idő, akkor 2012. május végéig lehetővé kell tenni a fogyasztónak a szerződés módosítását vagy újrakötését, hogy megfeleljen az új törvényben rögzített feltételeknek a hitelszerződés. "A pénzügyi intézmény a szerződés módosításáért vagy újrakötéséért díjat, költséget, jutalékot nem számíthat fel" - rendelkezik a javaslat.
Nincs többé akciós kamat
A gazdasági bizottság által benyújtott dokumentum arról is rendelkezik, hogy jelzáloghitelek esetében a fogyasztó szerződésszerű teljesítése esetén a bank nem számíthat fel a kamaton felül rendszeresen fizetendő kamatjellegű díjat vagy költséget és nem kínálhat korlátozott időtartamra kedvezményes kamatot. Vagyis ezzel a törvény véget vet az akciós kamatok gyakorlatának, mára ugyanis szinte minden bank alkalmazza azt a megoldást, hogy az első néhány hónapos időszakban kedvezményt ad a kamatból.
A törvényjavaslat értelmében a jelzáloghitelek esetében a bank választhat két módszer közül a kamat megállapítását illetően: vagy referencia-kamatlábhoz kell kötni, vagy legalább 3 éves kamatperiódusra rögzíteni kell. A referencia kamathoz kötés azt jelenti, hogy forinthitel esetén 3 havi, 6 havi vagy 12 havi BUBOR (bankközi referenciakamat) lehet az alap, erre jöhet egy fix, előre rögzített felár. Euróhitel esetén az EURIBOR-t veszik alapul, míg a frankhitelek esetében a CHF LIBOR lehet a referenciakamat.
A referenciakamat esetében a rögzített felár az ügyfél számára kedvezőtlenül csak akkor módosítható, ha a fogyasztó egyhavi törlesztőrészlettel legalább 45 napos késedelembe esik, vagy ha a jelzálogként szolgáló ingatlanra kötött vagyonbiztosítást legalább két hónapig nem fizeti.
"A kamaton felül nem rendszeresen fizetendő egyéb díjat, költséget a pénzügyi intézmény évente legfeljebb a Központi Statisztikai Hivatal által közzétett előző évi éves fogyasztói árindex mértékében emelheti" - rendelkezik a javaslat.
Beke Károly
mfor.hu