4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A parlament gazdasági és informatikai bizottsága nyújtotta be csütörtökön azt a törvényjavaslatot, mellyel régóta adós volt a kormány: tavasz óta szó volt a pénzügyi szektor további megregulázásáról, a költségek maximálásáról. Mfor.hu-háttér.

Maradhat a 30 százalék feletti THM

"Javaslom, hogy 30 százalékos THM felett ne lehessen hitelt nyújtani. Zéró toleranciát és hajtóvadászatot hirdetünk az uzsorások ellen" - mondta szeptember elején Orbán Viktor a parlamentben. Az mfor.hu már akkor felvetette, hogy egy ilyen lépéssel a kormány gyakorlatilag a bankokat is az uzsorások közé sorolná, hiszen szinte minden pénzintézetnek vannak olyan termékei, melyeket 30 százalék feletti THM mellett nyújt. Ezek többnyire hitelkártyák vagy személyi hitelek.

Tudjon meg mindent a Munka Törvénykönyvének változásáról!   

A jelek szerint ezt a problémát a kormány is érzékelte, hiszen a csütörtökön benyújtott törvényjavaslatban már az szerepel, hogy alapesetben a THM nem lehet magasabb a jegybanki alapkamat plusz 24 százaléknál, ami a mostani 6 százalékos alapkamat mellett 30 százalékot jelent. Azonban a javaslatba bekerült egy olyan passzus is, hogy a hitelkártyák, illetve a fogyasztási hitelek THM-je legfeljebb 39 százalékkal haladhatja meg a jegybanki alapkamatot, vagyis 45 százalék lehet.

A fenti kivétel beépítése ugyan még mindig azt jelenti, hogy csökkenni kell a hitelkártyák THM-jének, azonban jóval kisebb mértékben, mint azt korábban vártuk. Szeptemberben arról írtunk, hogy ezeknél a termékeknél nem ritka az 50 százalékos mutató sem, a javaslat szerint ezt a korábban várt 20 helyett mindössze 5 százalékkal kellene csökkenteni, hogy megfeleljen a törvényi előírásoknak.

Természetesen a törvényjavaslat arról is rendelkezik, hogy a fenti megállapítások csak a törvény hatálybalépését követően megkötött hitelszerződésekre érvényesek, hiszen visszamenőleges jogalkotás nem lehetséges. Ugyanakkor azt felkínálja a törvény, hogy a korábban kötött szerződések esetében ha egy évnél hosszabb a hátralévő idő, akkor 2012. május végéig lehetővé kell tenni a fogyasztónak a szerződés módosítását vagy újrakötését, hogy megfeleljen az új törvényben rögzített feltételeknek a hitelszerződés. "A pénzügyi intézmény a szerződés módosításáért vagy újrakötéséért díjat, költséget, jutalékot nem számíthat fel" - rendelkezik a javaslat.

Nincs többé akciós kamat

A gazdasági bizottság által benyújtott dokumentum arról is rendelkezik, hogy jelzáloghitelek esetében a fogyasztó szerződésszerű teljesítése esetén a bank nem számíthat fel a kamaton felül rendszeresen fizetendő kamatjellegű díjat vagy költséget és nem kínálhat korlátozott időtartamra kedvezményes kamatot. Vagyis ezzel a törvény véget vet az akciós kamatok gyakorlatának, mára ugyanis szinte minden bank alkalmazza azt a megoldást, hogy az első néhány hónapos időszakban kedvezményt ad a kamatból.

A törvényjavaslat értelmében a jelzáloghitelek esetében a bank választhat két módszer közül a kamat megállapítását illetően: vagy referencia-kamatlábhoz kell kötni, vagy legalább 3 éves kamatperiódusra rögzíteni kell. A referencia kamathoz kötés azt jelenti, hogy forinthitel esetén 3 havi, 6 havi vagy 12 havi BUBOR (bankközi referenciakamat) lehet az alap, erre jöhet egy fix, előre rögzített felár. Euróhitel esetén az EURIBOR-t veszik alapul, míg a frankhitelek esetében a CHF LIBOR lehet a referenciakamat.

A referenciakamat esetében a rögzített felár az ügyfél számára kedvezőtlenül csak akkor módosítható, ha a fogyasztó egyhavi törlesztőrészlettel legalább 45 napos késedelembe esik, vagy ha a jelzálogként szolgáló ingatlanra kötött vagyonbiztosítást legalább két hónapig nem fizeti.

"A kamaton felül nem rendszeresen fizetendő egyéb díjat, költséget a pénzügyi intézmény évente legfeljebb a Központi Statisztikai Hivatal által közzétett előző évi éves fogyasztói árindex mértékében emelheti" - rendelkezik a javaslat.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!