Magyarország a negyedik legrosszabb helyen áll az unióban a vásárlóerő-paritáson mért egy főre jutó tényleges egyéni fogyasztást (AIC) tekintve. Ez a mutató a háztartások valódi életszínvonalának mérésére alkalmas, sokkal inkább mint a vásárlóerő-paritáson mért GDP.
Nálunk csak a bolgároknák, a románoknál és a horvátoknál alacsonyabb az életszínvonal. A hazai fogyasztás az EU átlagának mindössze 63 százaléka, míg a sereghajtó bolgároknál 49, a románoknál 54, a horvátoknál pedig 61. Hozzánk hasonló fogyasztási szintet az észteknél mért az Eurostat. A magyar helyzet azért is elkeserítő, mert helyezésünk évek óta változatlan és 2011 óta 63 százalékon stagnál a mutató.
Sajnos hazánk a visegrádi országokhoz képest is fényévekkel le van maradva, ahol kivétel nélkül 70 százalék felett állnak az értékek.
A legmagasabb aránnyal, az uniós átlag 138 százalékán állnak a luxemburgiak, míg a németek 125, az osztrákok pedig 119 százalékot értek el. Az EU átlagához legközelebb az olaszok és az írek állnak.
A vásárlóerő-paritáson mért GDP szintje hazánkban az EU átlag 67 százalékán van hasonlóan a lengyel 68 százalékhoz. Csehország és Szlovákia ugyanakkor ennél jobban 80 és 76 százalékon teljesít.
Szász Péter
mfor.hu