A jegybank jelezte, hogy mindent megtesz a betétesek pénzének védelmében. Pénteken már a második egymást követő napon zuhantak a bolgár bankok részvényárai a szófiai értéktőzsdén.
Az ügy egy hete pénteken kezdődött, amikor a bolgár központi bank ellenőrzés alá helyezte a negyedik legnagyobb bankot, a Corpbankot. A kormány jelezte, ha a részvényesek nem emelik a bank tőkéjét július 21-ig, akkor államosítják a pénzintézetet. A jegybank még néhány napja is azt közölte, hogy a Corpbank esete elszigetelt. A Fitch hitelminősítő és számos gazdasági szakértő is úgy vélekedett, hogy a Corpbank ügyéhez nincs köze más banknak.
Csütörtökön azonban a kormányzó szocialista párt egyik képviselője azt mondta, hogy egy újabb bolgár bank is veszélybe kerülhet. Ez a kijelentés olaj volt a tűzre, a harmadik legnagyobb bolgár bank, a First Investment Bank árfolyama 18,7 százalékos mínuszban is állt csütörtökön napközben a szófiai értéktőzsdén, bár záráskor a veszteség 4 százalékra mérséklődött.
Pénteken a banki részvény csaknem 20 százalékos mínuszban kezdett, kora délután bejelentették, hogy a bank fiókjait hétfőig bezárták. A bank azt közölte, hogy "bűnszervezet által elkövetett támadásra" került sor a pénzintézet ellen, aminek a következtében a betétesek csaknem 556 millió dollárnak megfelelő levát vettek ki a számláikról néhány óra alatt.
A bankrendszer stabilitásával kapcsolatos egyre növekvő kételyek miatt kénytelen volt megszólalni a miniszterelnök is pénteken, aki azt mondta, hogy "a lakosságnak nincs miért aggódnia, a kormány minden tekintetben támogatja a központi bank lépéseit".
Röviddel a bejelentés elhangzása előtt a legnagyobb pártok vezetői megállapodtak arról, hogy október 5-én tartják az általános választásokat.
Bojko Boriszov, a parlamentben várhatóan többséget szerző legnagyobb ellenzéki párt, a GERB vezetője szerint Bulgáriának azonnali segítségre van szüksége a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF). Azt mondta, hogy azonnal az IMF támogatását kell kérni, elsősorban a pénzintézet szakértelmére, válságkezelési tudására van szükség.
MTI