3p

Tovább folytatódik a magyar gazdaság felzárkózása, a növekedés idén és jövőre is megközelíti a 4 százalékot - mondta Balatoni András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) igazgatója csütörtökön Budapesten azon a sajtótájékoztatón, amelyen részletesen bemutatták az MNB Inflációs jelentését.

Kiemelte: a lakossági jövedelmek és a fogyasztás dinamikus bővülése meghatározó marad egészen 2020-ig. A folyó fizetési mérleg aktívuma szűkül, de tartósan fennmarad. Az MNB szakértői továbbra is arra számítanak, hogy a 3 százalékos inflációs cél fenntartható módon 2019 második negyedévében érkezik el. Balatoni András hozzátette: az államadósság tovább csökken, a két százalék körüli államháztartási hiány és gazdasági növekedés együttes hatására.

A gazdasági növekedés 2017-ben és 2018-ban 3,9 százalék lesz a jelentés szerint, utána lassul: 2019-ben 3,2 százalék, 2020-ban 2,7 százalék lesz. A GDP bővülését jövőre még a korábban vártnál is jobban támogatja az erős külső konjunktúra, az uniós támogatások növekvő felhasználása, illetve az export erősödése. A gazdasági növekedést tekintve 2019-től a lassulást leginkább a beruházási dinamika mérséklődése idézi elő , amit részlegesen ellensúlyoz csak az, hogy a kivitel nettó módon pozitívba fordul.

A jelentés készítői továbbra is dinamikus béremelkedést várnak, amihez az erősödő alapfolyamatok és az adminisztratív intézkedések is hozzájárulnak. Úgy vélik, a demográfiai folyamatok egyre nagyobb korlátot jelentenek a foglalkoztatás bővülése szempontjából. A háztartások fogyasztása továbbra is erőteljes marad: idén 4,6 százalékkal, jövőre 3,8 százalékkal bővül, majd 2019-ben és 2020-ban 3,0-3,0 százalékkal nő.  A jegybanki elemzők szerint az elmúlt időszak inflációs alapfolyamatai alapján az árak pályája, alakulása alacsonyabb lehetne, ezzel ellentétesen hat a nyersanyagárak emelkedése.

Újságírói kérdésekre a jegybanki szakértők, Balatoni András és Virág Barnabás, a jegybank ügyvezető igazgatója elmondta: a 2020-as év hasonlíthat majd a 2016-osra az uniós források tekintetében, a források lehívásában némi visszaesésre számítanak, ami a gazdasági növekedésre, a beruházásokra és az importigényre, így a külső egyensúlyra is hatással lesz.  A munkaerő termelékenysége jövőre jelentősen bővül, az idei 2 százalék után 3,2 százalékkal nő, amit egyrészt a termelő beruházások növekedése, másrészt a kisebb foglalkoztatás-bővülés okoz.

A munkaerőhiány nagymértékben hat a bérnövekedésre, ami a következő években is magas marad, a nemzetgazdasági bruttó átlagkereset idén 12,5 százalékkal, jövőre 9,6 százalékkal nő majd, de még 2019-ben is várhatóan 6,5 százalék, 2020-ban 6,4 százalék lesz az emelkedés üteme. Az inflációs jelentés szerint a versenyszférában az átlagkereset idén 11,5 százalékkal, 2018-ban 8,7 százalékkal emelkedik, 2019-ben és 2020-ban 7 százalék körül nő majd. Az államháztartási hiány a teljes előrejelzési horizonton a GDP 2 százaléka körül alakulhat.  A jelentésből kitűnik, hogy a beruházások idén több mint 22 százalékkal bővülnek, jövőre 12 százalékkal nőnek, 2019-ben már csak 4,1 százalékkal gyarapodnak. Az export idén 6,8 százalékkal, jövőre 7,8 , 2019-ben 7,3 százalékkal emelkedik, az import 2017-ben 9,6 százalékkal, jövőre 8,9 százalékkal, 2019-ben 7,2 százalékkal bővül.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!