7p

Éves összehasonlításban mindössze egyetlen EU-tagországban, Cipruson nőtt a bruttó hazai össztermék az első negyedévben. A legnagyobb zuhanást a balti tagállamok könyvelhették el, közülük is Lettország áll a legrosszabbul, csaknem húsz százalékos visszaeséssel. Hazánk uniós összehasonlításban a középmezőnyben található, a vártnál némileg jobb, 5,8 százalékos csökkenéssel.

Legalább a szamárpadtól megmenekültünk (Mfor-montázs)

Az EU statisztikai hivatala eddig 18 EU-tagország eredményeit ismeri, ezek alapján - éves összehasonlításban – egyetlen államban nőtt a hazai össztermék az első negyedévben: Cipruson, amely 1,6 százalékos bővülést produkált.

Hatalmasat zuhantak a balti országok

Az összes többi uniós országban csökkent a bruttó hazai össztermék. Éves összehasonlításban a legnagyobb visszaesés Lettországban volt, 18,6 százalékos, de – előzetes adatok alapján – alig marad el tőle Észtország 15,6 százalékos mínusszal. Szintén nincs mire büszkének lennie a harmadik balti államnak, Litvániának, ahol 12,6 százalékkal zsugorodott a gazdaság az első negyedévben.       

Az új EU-tagországok közül Csehországban 3,4 százalékos éves visszaesés következett a tavalyi utolsó negyedévi, 0,7 százalékos növekedésre, Szlovákiában 5,4 százalékos visszaesés volt - 2,5 százalékos növekedés után -, Romániában 6,4 százalékkal zuhant a GDP az egy évvel korábbi szintről, miután a tavalyi utolsó negyedben még 2,9 százalékos éves többletet mértek. Ami Nyugat- és Dél-Európát illeti, a német GDP 6,9, a francia 3,2, az olasz 5,9, a brit 4,1, a spanyol pedig 2,9 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.

Csak Ciprus nincs recesszióban

Ha az első negyedév eredményeit az előző negyedhez viszonyítjuk, akkor  mindenütt csökkenést tapasztalunk, kivéve Ciprust, ahol stagnálást. Ilyen téren a legnagyobb visszaesés  Szlovákiában és Lettországban volt: egyformán 11,2 százalékos, az EU statisztikai hivatalának tudomása szerint. A német GDP 3,8 százalékkal, a francia 1,2 százalékkal, az olasz 2,4 százalékkal, a brit 1,9 százalékkal, a spanyol 1,8 százalékkal csökkent a tavalyi utolsó negyedévhez képest.

Két vagy több egymást követő negyedévi visszaesés nyomán az első negyedévben - Ciprust kivéve - mindegyik EU-tagország recesszióban volt azon államok közül, amelyek adatait már ismeri az EU statisztikai hivatala.

Magyarország: jobb, mint várták

Térségünkről összességében megállapítható, hogy mindegyik gazdaság jelentősen visszaesett az első negyedévben, mivel a nyugati felvevőpiacokon tapasztalható recesszió visszavetette a keresletet exportcikkeik iránt. Emellett jelentősen visszaesett a tőkebeáramlás a régió országaiba, ami tovább mélyíti a gazdasági válságot.

Ami Magyarországot illeti, a pénteken közölt, 5,8 százalékos visszaesést tükröző első negyedéves GDP-adat hajszállal jobb, mint az elemzői várakozás, és azt vetíti előre, hogy az éves visszaesés 6-6,5 százalék körül alakul majd – mondta lapunknak Barcza György, a K&H elemzője. Kondrát Zsolt, az MKB elemzője szerint ha részletesen megnézzük a GDP-adatot, akkor már nem tűnik annyira jónak a kép.

Az előzetesen hét százalékos csökkenéssel számoló Takarékbank elemzésében megjegyzi, hogy - a szezonális- és naptárhatásokkal történő korrekció után - csak 4,7 százalékos a hazai GDP-zsugorodás, ami regionális összevetésben nem számít különösebben rossznak.

Az elemzés szerint a magyar gazdaság első negyedéves teljesítménye különösen a német gazdaságéval összevetve tűnik viszonylag elfogadhatónak: a német GDP 2008 első negyedévéhez viszonyítva 6,7 százalékkal, 2008 negyedik negyedévéhez képest pedig 3,8 százalékkal esett vissza (ez utóbbi érték Magyarország esetében mínusz 2,3 százalék volt).

Van, aki csak 5-5,5 százalékos mínusszal számol

A következő negyedévekben bizonyosan folytatódik a GDP zsugorodása, ám nem kizárt, hogy a visszaesés mértéke az első negyedéves adathoz hasonlóan némileg elmarad a korábbi várakozásoktól. "Az év közepétől enyhülő recesszióra számítunk a külpiaci enyhülésnek köszönhetően, miközben az EU által támogatott beruházások is egyre erősebb szerepet játszhatnak" - jósolják a szakemberek. Az első negyedévinél számottevően erősebb forint mérsékelheti a törlesztőrészleteket, ami annak ellenére is növelheti a lakosság elkölthető jövedelmét, hogy a reálbérek továbbra is esést mutatnak majd.

A második félév során két ellentétes hatás érvényesül majd. Egyrészt a költségvetési kiadáscsökkentés tovább mélyíti a fogyasztás és a lakossági beruházások szintjét, másrészt viszont a negyedik negyedévtől az alacsony bázisok elősegítik a visszaesés mérséklődését. Kedvező esetben a bruttó hazai termék éves csökkenése az 5-5,5 százalékos sávban mozoghat, azaz mérsékeltebb lehet a kormány és az Európai Bizottság által prognosztizált 6, illetve 6,3 százalékos visszaesésnél, áll a Takarékbank elemzésében.

Az euróbevezetés miatt betlizett Szlovákia?

A térségben egyébként a legnagyobb meglepetést talán Szlovákia okozta, ahol 5,4 százalék helyett mindössze 2-2,5 százalékos visszaesést vártak. Szakemberek szerint ez nem utal arra, hogy a közeljövőben javulásra lenne kilátás a régió gazdaságait tekintve.

Szlovák elemzők a vártnál lényegesen rosszabb adatért elsősorban az ország eurózóna-csatlakozását okolják. Szerintük az első negyedéves statisztika azt támasztotta alá, hogy az euróbevezetés minden negatív következménye begyűrűzött a gazdaságba. "A visszaesés olyan nagy, hogy várhatóan a gazdaság minden területén negatívak lesznek az adatok, beleértve a lakossági fogyasztást is" - nyilatkozta a Bloombergnek Maria Valachyova, a Slovenska Sporitelna pozsonyi elemzője.

Túl a mélyponton a románok


Romániában a jelek szerint az állami kiadások visszafogásával, a fizetések csökkentésével sikerült túllendülni a mélyponton: a tavalyi negyedik negyedévben még 2,9 százalékos volt a gazdaság visszaesése az előző három hónaphoz képest, míg most már csak 2,6 százalékos adat jelent meg az első negyedévet illetően.

A környező országok egy részében az autóipar zuhanása miatt esett vissza jelentősen az egész gazdaság teljesítménye: Csehországban a Skoda adózott profitja 91 százalékkal csökkent az első negyedévben a zuhanó kereslet miatt, míg Romániában a Dacia ideiglenesen leállította a termelését az év elején, illetve munkásokat bocsátott el.

Ha az összesített számokat nézzük, az egész EU-ban az első negyedévben 2,5 százalékkal csökkent a GDP-átlag az előző negyedhez képest. Az egész EU átlagában negyedik negyedéve folytatódott a visszaesés: a tavaly második negyedben 0,1, a harmadikban 0,3, az utolsóban 1,5 százalékkal csökkent az össz-GDP az előző negyedhez képest.

Éves összehasonlításban a visszaesés a tavalyi utolsó negyedben kezdődött, 1,4 százalékos mínusszal, és az idei első negyedévben a romlás 4,4 százalékra gyorsult.

Az USA már jobban áll az EU-nál

Az Európai Bizottság idénre 4,0 százalékos, jövőre 0,1 százalékos visszaesést jósol az egész EU-nak is az átlag szintjén. Tavaly egész évben 0,9 százalékkal, tavalyelőtt 2,9 százalékkal nőtt az EU-országok összesített hazai összterméke.

Az Európai Bizottság szerint az EU-tagországok összesített államháztartási hiánya idén 6,0 százalékos, jövőre 7,3 százalékos lehet az összes GDP-hez képest. Tavaly 2,3 százalékos, tavalyelőtt 0,9 százalékos volt az összesített hiány az egész EU-ban.

Az Egyesült Államok a legfrissebb adatokat tekintve már jobban áll, mint az Európai Unió. Az amerikai gazdaságban az első negyedévben 1,6 százalékos – tehát az európainál kisebb - visszaesés követte a tavalyi utolsó negyedévi, szintén 1,6 százalékos csökkenést negyedévről negyedévre, éves összehasonlításban pedig 2,6 százalékos – azaz az uniósnál szintén enyhébb - visszaesés következett az előző negyedévi, 0,8 százalékos mínuszra.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!