A program munkahelymegtartó támogatásként 5 százalékig terjedő adókedvezményt irányoz elő a kis- és közepes vállalatok számára. A bürokrácia áramvonalasításával 24 óra alatt lehetne céget alapítani, hogy minél több új vállalkozás induljon.
Egy 20 milliárd eurós pénzalapból a zöld iparágakat lendítené fel a kisebbségi szocialista kormány. A tervezet szerint ösztönöznék a megújuló energiaforrások kihasználását, az épületek hőszigetelését, a hulladék-újrahasznosítást és a környezetkímélő autótípusok terjedését, és támogatást kapnának az autóról közösségi közlekedésre váltó munkavállalók.
Ugyanakkor a súlyos értékesítési válsággal küzdő autógyárak sem maradnak ki a csomagból; a kormány ezer eurót átvállalna minden egyes új gépkocsi árából, ha a gyártó további ezer eurót elenged. A vásárlók így 2 ezer euróval olcsóbban juthatnának új autóhoz, ami a remények szerint hozzásegítené a tavaly éves szinten 28 százalékos forgalomcsökkenést elszenvedett iparágat a talpra álláshoz.
Zapatero továbbá lefaragna egymilliárd eurót az állami kiadásokból és élénkítené a padlóra került ingatlanpiac lakásbérlési szegmensét, hogy csökkenjen az üresen álló ingatlanok 800 ezerre rúgó állománya.
Egyáltalán nem biztos, hogy a kisebbségi kabinetnek sikerül keresztülvinnie a tervet a parlamenten. A Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) ellenzéke mostanáig csaknem valamennyi gazdaságélénkítő programot megtorpedózott. A konzervatív Néppárt (PP), a Baszk Nacionalista Párt (PNV) és a baloldali ellenzéki pártok mélyebbre ható reformokat és gazdaságpolitikai irányváltást sürgetnek.
17,4 százalékos munkanélküliségi rátájával Spanyolország európai csúcstartó, és a prognózisok semmi jót nem jeleznek. Joaquín Almunia, az Európai Bizottság spanyol származású pénzügyi biztosa szerint hazájában jövőre 20,5 százalékra szökhet a munkanélküliség, és Spanyolország a huszonhetek közül utolsóként kecmereghet ki a válságból.