3p

Gazdasági katasztrófa" szélére sodródott a fejlett ipari országok alkotta OECD-térség, és a világgazdaság egyetlen reménye Kína maradt, áll az egyik legnagyobb londoni külpolitikai elemző műhely friss helyzetértékelésében.

A Királyi Külügyi Intézet - londoni székhelye után, általánosan használt nevén a Chatham House - szerint az OECD-országcsoport már a pénzügyi válság legutóbbi, robbanáshoz hasonlatos szakasza előtt is "szokatlan mértékben összehangolt recesszió" felé süllyedt. A folyamat fő eleme, hogy a fogyasztói és az üzleti kiadások egyidejűleg összeomlanak, az elbocsátások és a csődök kockázata nő.

A háztartások és a vállalatok számára azonban a kockázatok most már nem korlátozódnak a kiadási tervek kényszerű csökkentésére; a közvetlen fenyegetés a hitelforrások teljes befagyása, és az, hogy még a bérek kifizetéséhez és a beszerzési költségek fedezéséhez szükséges tőkét is csak küszködve lehet felhajtani.

Kalifornia államnak például már gondot okoz a tanárok bérének folyósításához szükséges hitelek előteremtése. Ez Oroszországra volt jellemző a 90-es évek közepén, de arra soha senki nem számított, hogy ugyanez a probléma az Egyesült Államokban is megjelenik, áll a Chatham House elemzésében.

A Chatham House londoni elemzése szerint a fejlett ipari térségben már eddig valószínűsített fogyasztáscsökkenés is elégséges ahhoz, hogy "ronda recessziót" okozzon: a GDP-érték 2009-ben jó eséllyel legalább 1-2 százalékkal visszaesik az Egyesült Államokban és Európában. A jelenlegi piaci felfordulást figyelembe véve azonban a GDP-visszaesés olyan mértékűvé is fajulhat, amilyen általában harmadik világbeli adósságválságok idejére volt jellemző; egyes előrejelzések akár 10 százalékos zuhanást sem zárnak ki a következő hónapokra, áll a londoni kutatóműhely új jelentésében.

A feltörekvő országok jelentenek reményt

Ebben a helyzetben különös figyelem irányul a feltörekvő piacokra. Nyilvánvalóan "túlzás lenne azt kérni" a felzárkózó térségtől, hogy vállalja át a világgazdasági növekedés fenntartását, mégis, a belső fogyasztás erős dinamikája ebben az országcsoportban ellensúlyozza a "gyenge" OECD-be irányuló export lassulását.

Mindemellett a térség exportjának célállomásai is egyre kevésbé koncentráltak, és így ezek az országok kevésbé függnek az amerikai kereslettől. A feltörekvők részaránya az Egyesült Államokba irányuló teljes exporton belül mára 15 százalék alá csökkent az egy évtizeddel ezelőtti 25 százalékról, áll a Királyi Külügyi Intézet elemzésében.

Az ázsiai exportőrök jelentős részének most már Kína a fő piaca, Kína pedig megelőzte az Egyesült Államokat és a nagy európai gazdaságokat az öböl menti arab olajállamok exportszállítójaként. A globális GDP-növekedéshez Kína ma már önmagában többet ad hozzá, mint az amerikai gazdaság, India ugyanannyit, mint Japán, a felzárkózó térség együtt pedig nemsokára többel járul hozzá a világgazdasági bővüléshez, mint az OECD, sőt vásárlóerő-paritáson mérve a feltörekvők máris megelőzték az OECD-csoportot, áll Chatham House elemzésében.

A londoni intézet szakértői szerint a folyamatos kínai növekedés jelenti ma a legjobb reményt arra, hogy mérsékelni lehessen a jelenlegi válság által a világgazdaságnak okozott károkat. Ettől függetlenül a pénzügyi szektor válságát a lehető leggyorsabban ellenőrzés alá kell vonni, elkerülendő, hogy a pánik még több vállalatot romba döntsön, és embereket fosszon meg megélhetésüktől, áll az elemzésben.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!