2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Megalapozatlanok az Európai Bizottság (EB) kifogásai - reagált a Gazprom szerdán az EB által ellene indított trösztellenes eljárásra.

Az Európai Bizottság úgy ítéli meg, hogy a Gazprom nyolc uniós tagállamban visszaél piaci erőfölényével - jelentette be a döntést Margrethe Vestager, a brüsszeli testület versenyjogi biztosa.

Szergej Kuprijanov, az orosz állami energetikai óriáscég szóvivője közölte, hogy fellebbezni fognak a bizottság döntése ellen. "A törvényes keretek között fogunk lépni" - mondta.

A Gazprom honlapján elhelyezett közleményben a cég tájékoztatási osztálya arra is felhívta a figyelmet, hogy az Európai Bizottság által elfogadott közlemény csak egy szakasza a trösztellenes vizsgálatnak. Nem jelenti azt, hogy az orosz állami céget vétkesnek találták volna az Európai Unió monopolellenes törvényeinek megsértésében.

Az orosz óriáscég sajtóközleménye azt is hangsúlyozza, hogy a Gazprom szigorúan betart minden nemzetközi jogi szabályozást és azon országok törvényeit is, ahol a vállalatcsoport tevékenykedik. Az EU piacán érvényesített gázárképzési elvei pedig megfelel a piac többi szereplője, a termelők és exportőrök által alkalmazottnak.

Az Európai Bizottság álláspontja szerint ugyanakkor az orosz vállalat területi korlátozások révén felosztotta a piacot, öt tagállamban tisztességtelen, indokolatlanul magas árakat szabott, valamint a Gazprom piaci erejével visszaélve, a gázszállítási szerződéstől független előnyöket, kötelezettségvállalásokat kért egyes tagállamoktól.

Magyarország, Csehország és Szlovákia esetében a bizottság megalapozottnak látja a gyanút, hogy a Gazprom a piac felosztásával, a földgáz továbbadásának tilalmával, határokon átnyúló áramlásának megakadályozásával gátolja a piaci versenyt, szembemenve az uniós jogszabályokkal. A bizottság közölte, a földgáz árának a kőolaj árához való rögzítése önmagában nem jogellenes, de ahogyan a gázszállítási szerződésekben alkalmazott olajár-indexálást ezeknek az országoknak az esetében alkalmazzák, tisztességtelen árazáshoz vezetett.

A Gazpromnak tizenkét hete van válaszolni a bizottság kifogásaira, amelyeket szerdán írásban küldtek el a cégnek. Ha a testület vádjai bizonyítást nyernek, akkor a 2013-ban 356 milliárd dolláros forgalmat lebonyolító cégre az Európai Bizottság a cég bevételeinek akár 10 százalékát elérő bírságot is kiszabhat.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!