2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mintegy húsz romániai nagyüzem csökkenti termelését vagy zárja be kapuit a nemzetközi pénzügyi válság következtében megcsappant kereslet miatt.

Az elmúlt hetekben ennyi gyár jelzett olyan korlátozó vagy éppen felszámolási intézkedést, amelyekkel alkalmazkodni próbálnak az új helyzethez.

Az Adevarul című napilap csütörtökön közölt összeállítása szerint Bukarestben a Nestlé és a Coca Cola gyár, Brassóban pedig a Kraft Foods csokoládégyár és a Colgate Palmolive zárja be kapuit.

A járműipart sem kerülik el a gondok, hiszen a francia Renault tulajdonában lévő Automobile Dacia gépkocsigyár három hétre leállítja termelését, a dolgozókat pedig kényszerszabadságra küldik. A Daciánál csütörtökön és pénteken is összesen 9 ezer dolgozó kényszerült pihenőre.

A válság miatt csökkenő kereslet azonban leginkább a kohászati ipart sújtja. Az Arcelor Mittal az erdélyi Vajdahunyadon (Hunedoara) működő acélgyártó üzemében a termelést leállítja, moldvai Galacon (Galati) működő gyára viszont csak kapacitásának felével működik. A világ legnagyobb acélipari társasága, az Arcelor Mittal az Iasiban működő Tepro gyárából is több mint 300 alkalmazottat küld kényszerszabadságra.

A dél-romániai targovistei Otelinox acélgyár és a Mechel is bejelentette, hogy elbocsátja alkalmazottainak egy részét, a Slatinán működő Alro acélgyár pedig 2009-től tevékenységének 25 százalékos csökkentését tervezi.

A Nagybányán (Baia Mare) üzemelő Cuprom rézgyár is november 19-től 178 dolgozót küld kényszerszabadságra, akárcsak a resicabányai (Resita) TMK vaskohászati üzem.

A Ramnicu Valcean működő műtrágya gyártó Oltchim és a marosvásárhelyi (Targu Mures) Azomures is csökkenti tevékenységét. Az Oltchim 550 alkalmazottat bocsát el, az Azomures pedig termelését a felére csökkenti, és 250 dolgozónak felfüggeszti a munkaszerződését.

A Kolozs megyei Aranyosgyéresen (Campia Turzii) két üzem is kénytelen alkalmazkodni a csökkenő kereslethez, így a helyi sodronygyárnál 200 dolgozó válik munkanélkülivé, de a helyi üveggyár is masszív elbocsátásokat jelentett be.

Mariana Campeanu munkaügyi miniszter szerint 2009 márciusáig mintegy 29 ezer elbocsátás várható Romániában.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!