Az elmúlt hetekben ennyi gyár jelzett olyan korlátozó vagy éppen felszámolási intézkedést, amelyekkel alkalmazkodni próbálnak az új helyzethez.
Az Adevarul című napilap csütörtökön közölt összeállítása szerint Bukarestben a Nestlé és a Coca Cola gyár, Brassóban pedig a Kraft Foods csokoládégyár és a Colgate Palmolive zárja be kapuit.
A járműipart sem kerülik el a gondok, hiszen a francia Renault tulajdonában lévő Automobile Dacia gépkocsigyár három hétre leállítja termelését, a dolgozókat pedig kényszerszabadságra küldik. A Daciánál csütörtökön és pénteken is összesen 9 ezer dolgozó kényszerült pihenőre.
A válság miatt csökkenő kereslet azonban leginkább a kohászati ipart sújtja. Az Arcelor Mittal az erdélyi Vajdahunyadon (Hunedoara) működő acélgyártó üzemében a termelést leállítja, moldvai Galacon (Galati) működő gyára viszont csak kapacitásának felével működik. A világ legnagyobb acélipari társasága, az Arcelor Mittal az Iasiban működő Tepro gyárából is több mint 300 alkalmazottat küld kényszerszabadságra.
A dél-romániai targovistei Otelinox acélgyár és a Mechel is bejelentette, hogy elbocsátja alkalmazottainak egy részét, a Slatinán működő Alro acélgyár pedig 2009-től tevékenységének 25 százalékos csökkentését tervezi.
A Nagybányán (Baia Mare) üzemelő Cuprom rézgyár is november 19-től 178 dolgozót küld kényszerszabadságra, akárcsak a resicabányai (Resita) TMK vaskohászati üzem.
A Ramnicu Valcean működő műtrágya gyártó Oltchim és a marosvásárhelyi (Targu Mures) Azomures is csökkenti tevékenységét. Az Oltchim 550 alkalmazottat bocsát el, az Azomures pedig termelését a felére csökkenti, és 250 dolgozónak felfüggeszti a munkaszerződését.
A Kolozs megyei Aranyosgyéresen (Campia Turzii) két üzem is kénytelen alkalmazkodni a csökkenő kereslethez, így a helyi sodronygyárnál 200 dolgozó válik munkanélkülivé, de a helyi üveggyár is masszív elbocsátásokat jelentett be.
Mariana Campeanu munkaügyi miniszter szerint 2009 márciusáig mintegy 29 ezer elbocsátás várható Romániában.