3p

A Goldman Sach (GS), a Bank of America-Merrill Lynch (BoA-ML) és a JP Morgan adott ki pénteken prognózist a jövő héten publikálásra kerülő magyar növekedési és inflációs adatokról. A legoptimistább a JP Morgan 1,6 százalékos növekedési ütemmel, míg a GS szerint mindössze 1,2 százalékra gyorsult a második negyedévi 1,0 százalékról a magyar gazdaság bővülése.

A Goldman Sachs szakértői pénteki prognózisukban úgy vélekedtek, hogy a magyarországi infláció már "elérte mélypontját", és októberben valószínűleg 4,0 százalékra gyorsult vissza az éves összevetésű ütem az egy hónappal korábban mért 3,8, és az augusztusi 3,7 százalékról. A GS szerint Magyarországon - ahogy a térség egészében is - a magasabb élelmiszerárak "valamelyes felhajtóerőt" gyakorolnak a teljes kosárra számolt inflációra, emellett a korábbi élelmiszer-ársokk most már várhatóan kezd átszűrődni a maginfláció szintjére is. További felfelé ható nyomást gyakorol a magyarországi árakra a második-harmadik negyedévi forintgyengeség késleltetett hatása, és bázishatások is befolyásolják a teljes kosárra számolt inflációt - indokolták inflációs gyorsulást valószínűsítő előrejelzésüket a GS szakértői.

A ház az ugyancsak jövő héten esedékes harmadik negyedévi első GDP-becslésről azt jósolta, hogy az éves összevetésű gazdasági növekedés valószínűleg 1,2 százalékra gyorsult a második negyedévi 1,0 százalékról. A GS elemzői negyedéves összehasonlításban is várnak fél százalékos növekedést az így mért előző negyedévi stagnálás után. A GS szerint a magyarországi növekedésben továbbra is a nettó export a kulcstényező, és ez valószínűleg "erőteljesen hozzájárult" a harmadik negyedévre várt éves növekedéshez. Az elemzők a magyar vállalati szektorban végbement raktárkészlet-eltöltéstől és a valamelyest megemelkedett kormányzati költekezéstől is várnak felhajtóerőt.

A GS szerint azonban változatlanul visszahúzó erőként hat a magánfogyasztás és a beruházási tevékenység a magas adósságtörlesztési terhek miatt. Az elemzők szerint a fogyasztásban és a beruházásokban "kellemetlen meglepetést" is okozhat "a politikai környezettel kapcsolatos megnövekedett bizonytalanság", az új kormány nyár eleji "következetlen gazdaságpolitikai üzenetei", és a forint ezt követő komoly leértékelődése nyomán.

Derűlátóbb növekedési előrejelzést adtak az elmúlt negyedévre a Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni elemzői. A cég 1,5 százalékos éves összevetésű GDP-pluszt jósolt pénteki prognózisában, szintén kiemelve, hogy továbbra is az erőteljes exportteljesítmény hajtja a magyar növekedést. A BoA-ML szerint azonban lehetséges, hogy a háztartási fogyasztásban is volt már "enyhe" javulás.

A JP Morgan bankcsoport londoni elemzői pénteken 4 százalékos éves inflációt jósoltak a múlt hónapról. A cég szakértőinek előrejelzése szerint valószínűleg az élelmiszer- és az üzemanyag-összetevőben érvényesülő bázishatás gyorsította az általuk várt szintre a tizenkét havi októberi inflációs ütemet. A JP Morgan azzal számol, hogy 2011 elején 3,5 százalék körüli szintre lassul vissza az éves magyarországi infláció, de a cég azt is jósolja, hogy a drágulási ütem jövőre és még 2012-ben is az MNB által meghatározott 3 százalékos cél felett marad.

Az éves összehasonlításban számolt gazdasági növekedés a JP Morgan várakozása szerint 1,6 százalék körüli ütemre gyorsult a harmadik negyedévben az előző három hónapban mért 1 százalékról.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!