Az S&P tízoldalas elemzése szerint az európai gazdaság teljesítménye legalább 14 éve nem zsugorodott olyan ütemben, mint az idei első három hónapban. Az euróövezet hazai összterméke (GDP) 2,5 százalékkal csökkent az előző negyedévről, és 4,6 százalékkal éves összevetésben.
A cég szerint az elmúlt két negyedév visszaesését a nagyarányú raktárkészlet-leépítés tette szokatlanul súlyossá, amely egész Európára és az amerikai gazdaságra is jellemző volt, "markánsan" hozzájárulva a GDP-zuhanáshoz. A tavalyi utolsó negyedben az euróövezeti GDP 1,6 százalékkal csökkent negyedéves összehasonlításban, és 1,4 százalékkal fogyatkozott meg éves egybevetésben.
A vállalati raktárkészlet-normalizálási időszakokban a termelés rendszerint még a keresletnél is nagyobb ütemben csökken.
A Standard & Poor's szerint azonban a kilábalás már megjelent korai jeleit óvatossággal kell kezelni. A ház úgy véli: ezek a jelek arra utalnak, hogy végéhez közeledik a raktárkészlet-leépítés az európai vállalatoknál, lehetővé téve a termelés és a kereslet jobb összehangolódását a következő negyedévekben. Ez, valamint a felzárkózó piacokról érkező rendelések enyhe élénkülése megteremtheti a szerény növekedés visszatérésének feltételét az idei év későbbi szakaszában, áll a hitelminősítő csütörtöki londoni elemzésében.
A cég szerint felmerül a kérdés, hogy lehet-e számítani az úgynevezett "V alakú" növekedési pályára, amelyet meredek, éles visszaesést követő hasonlóan meredek, hirtelen beinduló fellendülés jellemez. Tekintettel az elmúlt kilenc hónap recessziójának mélységére, a növekedés kezdeti szakasza valószínűleg V alakot ölt, de kérdéses, hogy a pálya felfelé tartó szára ugyanolyan hosszú lesz-e, mint a lefelé tartó volt, áll az elemzésben.
A Standard & Poor's jelenlegi előrejelzése az, hogy az európai GDP-növekedési profil inkább a négyzetgyök jelére emlékeztet majd, vagyis a felfelé tartó ív rövidebb lesz a lefelé tartónál, és a kezdeti hirtelen megugrás után egyenes vonal következik, vagyis a növekedési ütemek stagnálni fognak.
Ennek alapján az S&P azzal számol, hogy a következő néhány negyedévben fellendülés várható, ezt azonban valószínűleg jóval trend alatti növekedés hosszan elnyúló időszaka követi, egészen 2010 végéig. A cég szerint ennek oka az, hogy a fogyasztói költekezést még mindig "erős ellenszél" - elsősorban a munkahely-leépítések és a háztartási vagyonvesztés folytatódása - akadályozza.