A Goldman Sachs pénzügyi szolgáltató csoport Londonban kiadott heti felzárkózó térségi helyzetértékeléseinek pénteki legfrissebb összeállítása szerint a szuverén nem teljesítővé válási kockázatra kötött hitelpiaci származékos csereügyletek (credit default swaps, CDS) - gyakorlatilag a törlesztési leállások elleni biztosítások - felára, amely Magyarország esetében az utóbbi időben 4,00 százalék volt a hónap eleji 1,70 százalék körüli szint után, azt jelenti, hogy a piac hozzávetőleg 24 százalékos valószínűséggel árazza a magyar szuverén adósságtörlesztés leállását ötéves távlatban.
A GS londoni elemzői úgy tartják: ez minden valószínűség szerint "hatalmas mértékű túlbecslése" a nem törlesztővé válás esélyének.
A magyarországi CDS-felár egyébként a 25,1 milliárd dolláros nemzetközi pénzügyi védőcsomag bejelentése óta jelentős ütemben csökken.
A CMA DataVision londoni hitelpiac-figyelő cégnél pénteken az MTI kérdésére elmondták: a piacon lévő magyar adósságok ötéves távlatra szóló CDS-ára aznap már csak 3,15 százalék volt az előző napi 3,30 százalék, és a hét közepi 4,00 százalék helyett.
Ez azt jelenti, hogy például az európai adósságpiacon minden tízmillió euró magyar adósság nem teljesítővé válás elleni biztosítása öt év futamidőre jelenleg 315 ezer euróba kerül.
A CMA DataVision havi visszatekintésű adatsora szerint a magyar CDS-ár október 24-én érte el csúcspontját, 6,05 százalékkal, vagyis a pénteki állapot szerint innen egy hét alatt csaknem 3 százalékponttal szűkült.
A Goldman Sachs pénteki londoni elemzése meglepőnek nevezi, hogy a piac ilyen nagy mértékben átértékelte EU-tagállamok törlesztési csődjének valószínűségét, miközben régebbi uniós tagországok CDS-árai csak viszonylag mérsékelten emelkedtek, olyanoké is, amelyekben nagy és gyenge bankrendszerek működnek, és/vagy alapmutatóik gyengék.
Az ötéves CDS-felár Görögország esetében például még mindig csak 1,25 százalék, Olaszország és Írország esetében 1,20 százalék, az összes többi euróövezeti tagországban pedig 1,00 százalék alatt jár.
A Goldman Sachs londoni elemzői leszögezik: nem számolnak azzal, hogy a közép-európai EU-tagországok leállnának szuverén devizaadósságuk törlesztésével.
A GS szerint a CE-3 országokban - Magyarországon, Csehországban és Lengyelországban - a szuverén adósságszolgálati dinamika nem tűnik feszítettnek, még az esetleges recesszió figyelembevételével sem, és nem várható, hogy nagyobb bankkisegítő beavatkozások válnának szükségessé.
A magyarországi recessziót más nagy londoni házak egyértelmű valószínűséggel jósolják 2009-re.
A Merrill Lynch bankcsoport londoni befektetési részlege szintén pénteken kiadott elemzésében közölte: az eddigi, 0,8 százalékos jövő évi GDP-növekedésről szóló prognózisát 0,7 százalékos, egész évi átlagban számolt visszaesésre rontotta a nemzetközi pénzügyi védőprogramhoz járuló költségvetési intézkedések várható hatása miatt.
A ház ugyanakkor azt is jósolja, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alapkamata a jelenlegi 11,50 százalékról 2009 végéig meredeken, 6,50 százalékra csökken, ahogy a piac stabilizálódik, és a világgazdasági hatások is "a recesszió felé húzzák" a magyar gazdaságot.
A JP Morgan pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének előző nap kiadott elemzése szerint ez a ház azzal számol, hogy 2009-ben, egész éves összevetésben 1,5 százalékos GDP-visszaesés lesz Magyarországon. A cég szerint megvan a kockázata az ennél mélyebb recessziónak is a várható komoly költségvetési kiadáscsökkentések miatt.
A Goldman Sachs pénteki londoni elemzése szerint mindazonáltal e cég alapeseti forgatókönyve továbbra is az, hogy Lengyelország és "valószínűleg" Magyarország jövőre belép az euróövezeti tagság előtt kötelező ERM-II árfolyamrendszerbe, és Lengyelország 2012-ben, Magyarország pedig 2013-ban bevezetheti az eurót.
A GS nagyon jó hírnek nevezi a 25,1 milliárd dolláros magyarországi pénzügyi csomagot, kiemelve: a magyar GDP-érték 20 százalékát kitevő, "hatalmas" összegről van szó. A csomag növeli a magyar ERM-II-csatlakozás esélyét is középtávon, mivel csökkenti a likviditásszűke és a jelentős forintgyengülés kockázatát, és szerkezetileg is jobb állapotba hozza az országot, áll a Goldman Sachs pénteki londoni elemzésében.