4p

Rég vártunk ennyire kormányrendeletet, mint most, végül hétfőn jelent meg a frankhitelesek számára kulcsfontosságú rendelet. A jogszabályból kiderül, hogy tényleg csak az imádkozás marad azoknak, akik most igénybe veszik a törlesztéskönnyítést, ha ugyanis erős marad az alpesi fizetőeszköz, akkor jelentősen megugorhat a havi részletük. Mfor.hu-háttér.

Ez a végső verzió - remélhetőleg

"A gyűjtőszámlahitelre vonatkozó hitelkeret-szerződés alapján a hiteladós által havonta fizetendő törlesztő részlet összege nem haladhatja meg a hiteladós által fizetendő, a rögzített árfolyam alkalmazási időszaka alatti utolsó törlesztési kötelezettség összegének 15 százalékát" - olvasható a hétfői Magyar Közlönyben megjelent 163/2011.-es kormányrendeletben. Talán ez az egy mondat a legfontosabb része a jogszabálynak, hiszen tisztázza azt a félreértést, amit a kormánynak a múlt héten nem sikerült tisztáznia szóban.

Korábban a kormányzati kommunikációért felelős államtitkár kerekperec kijelentette, hogy 2015 után sem növekedhet 15 százaléknál nagyobb mértékben az árfolyamgátat igénybe vevők törlesztőrészlete. Pénteken aztán a kormány honlapján megjelent egy közlemény, ami már a mostani rendeletben szereplő megfogalmazást használta és hozzátette, hogy "egyébként a devizakölcsönök törlesztése a mindenkori árfolyamon történik".

A két megfogalmazás közti különbség abból adódik, hogy ha a kormány 15 százalékban limitálta volna az emelkedés mértékét, akkor ha mondjuk 220 forint lenne a frank 2015. januárjában, akkor továbbra sem a tényleges árfolyamon fizetnének a frankhitelesek, hiszen a 220 forint több mint húsz százalékkal haladja meg a 180 forintos rögzített árfolyamot. A rendeletben szereplő meghatározás szerint viszont 2015-től mindenki áttér a reális árfolyamra, és ezen felül nem emelkedhet 15 százaléknál jobban a részlet.



Akár 30 évvel is kitolható a futamidő

A pénzügyi intézmény a gyűjtőszámlahitelre vonatkozó hitelkeret-szerződés futamidejét és a havonta esedékessé váló törlesztő részlet összegét az e rendeletben meghatározott szabályok alkalmazásával, a rögzített árfolyam alkalmazási időszaka záró időpontjában fennálló tartozás figyelembevételével egyoldalúan jogosult meghatározni - olvasható a rendeletben. Azaz ha valaki tovább törlesztené a gyűjtőszámlahitelét, mint az eredeti kölcsönét, akkor automatikusan meghosszabbítható a futamidő. Ha pedig valaki úgy érzi, hogy ő 15 százaléknál nagyobb törlesztőrészlet-emelkedést is kibír, az írásban kérvényezheti ezt a bankjától a kívánt havi összeg megjelölésével.

"A pénzügyi intézmény a rögzített árfolyam alkalmazási időszaka záró időpontjától számított 15 napon belül írásban értesíti a hiteladóst a gyűjtőszámlahitelre vonatkozó hitelkeret-szerződés futamidejéről és az első kamatperiódusra érvényes havi törlesztő részlet forint összegéről" - szól a hétfőn közzétett jogszabály.

A gyűjtőszámlahitelre vonatkozó hitelkeret-szerződés futamideje legfeljebb 30 évvel haladhatja meg a devizakölcsön eredeti futamidejét. A devizakölcsön és a gyűjtőszámlahitelre vonatkozó hitelkeret-szerződés futamideje legfeljebb a hiteladós 75. életévének betöltéséig terjedhet.

15 százalék vagy 35?

A kormány eddig mereven ragaszkodott ahhoz a szóbeli kommunikációjához, hogy a hároméves átmeneti időszak végén sem emelkedhet 15 százaléknál jobban a törlesztőrészlet összege. Ez a megfogalmazás azonban így nem igaz, ahogy arra már pénteki cikkünkben is igyekeztünk rámutatni. Illetve akkor igaz, ha 2015. januárjában 180 forint  alatt lesz a svájci frank árfolyama, ami egyáltalán nem biztos.

Abból a feltételezésből kiindulva, hogy mondjuk 220 forint marad egy frank a következő három évben, az látszik, hogy egy átlagos, tipikus hitel esetében akár 35 százalékos is lehet a növekedés a törlesztőrészletben. Hiszen egyrészt vissza kell állni a piaci árfolyamra, ami nagyjából húsz százalékos pluszterhet jelent, majd erre jön még rá a további 15 százalékos növekedés a gyűjtőszámlán felhalmozott összeg törlesztéseként.

Ezek alapján pedig a most árfolyamrögzítést kérőknek tényleg nem marad más esélyük, mint imádkozni azért, hogy a következő három évben lecsengjen a piacon a frank iránti féktelen étvágy és jelentősen gyengüljön az alpesi deviza. Persze a magyar háztartások pénzügyi tudatosságát ismerve nem lenne meglepő, ha a többség csak 2014. októbere-novembere körül szembesülne azzal, mennyire is fog emelkedni a törlesztőrészletük néhány hónap múlva.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!