A HR osztállyal, mint szervezeti egységgel szemben egyre hangsúlyosabban fogalmazódik meg az elvárás, hogy a HR területei, folyamatai mérhetőek, számokban kifejezhetőek, pontosabban tervezhetőek legyenek. Ennek keretében elkészült Magyarországon az első olyan felmérés, amely vezető cégek HR részlegének működését igyekszik mérni, számszerűsíteni.
A mérhetőség igényét egyébként a felmérés eredménye egyértelműen alátámasztotta, hiszen a résztvevők 67%-a a HR kontrolling fogalmát a professzionális mérőrendszerek megteremtésével (Balance Scorecard)tartották szinonimnak.
A HR kontrolling fogalma hazánkban az utóbbi 2-3 évben kezdett elterjedni, így a felmérés alapvető célja a cégek HR kontrolling szokásainak feltérképezésére, megismerésére irányult. A felmérés eredményéből világosan kitűnik, hogy a felmérésben résztvevő vállalatok 38%-nál létezik a HR kontrolling munkakör, de már a többségnél is folytatnak ilyen jellegű tevékenységet, ha nem is hoztak létre külön munkakört erre. A vállalatok 87%-nál a HR kontrolling munkatárs feladata a munkaerőköltség és személyügyi kiadások elemzése, míg a résztvevő cégek 60%-nál a HR kontrolling munkakörbe a bérgazdálkodás elemzése illetve a HR hatékonyság mérése tartozik.
Azoknál a vállalatoknál, ahol már létezik a HR kontrolling munkakör, sokkal elfogadottabb lett a HR osztály munkája, hiszen az adatok birtokában tudnak tervezni, nyomon követni a tervek alakulását, szükség esetén pedig célirányosan módosítani a terveken. Több cég HR osztálya a megnövekedett riportolási, jelentési kötelezettségének való jobb megfelelés céljából hozott létre HR kontrolling munkakört, hisz általában egy vállalatnál, egy évben körülbelül 30-40 jelentést, kimutatást kell készíteni HR kontrollinggal kapcsolatban. Ezek a tények, lehetőségek a HR osztály vállalatokon belüli megbecsülését is elősegítették.
A vizsgálat neves magyarországi nagyvállalatok részvételével, tavaly novemberben alakult HR Forrás Klub tagjainak körében készült. A klub célja, hogy átfogó képet adjon a hazai nagyvállalati HR-ről, ennek keretében első lépésként a HR kontrolling szokásait, gyakorlatait, a HR kontrollinggal foglalkozó munkatárs feladatait vizsgálták meg vállalataikon belül.
Hogy mérjük a HR eredményességét?
A HR kontrolling tevékenység a munkaerő-gazdálkodás folyamatos tervezését, nyomon követését és ellenőrzését jelenti. De vajon ennek az eredményessége mérhető? A HR Forrás Klub első közös felmérésében 16 nagyvállalat vett részt, és arra a megállapításra jutottak, hogy igen, sőt éppen a mérés a HR kontrolling lényege.