5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hazánk összesen 25,1 milliárd dollárnyi hitelről állapodott meg a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), az Európai Unióval és a Világbankkal. Az összeg nagyobb, mint amire számítani lehetett, ugyanakkor elemzők szerint nem lesz szükség a hitel lehívására. A forint mindenesetre erősödik, a vezető részvények pedig kilőttek szerda reggel. Mfor.hu háttér.

A mentőcsomag, amire remélhetőleg nem lesz szükség (Mfor-montázs)

Az már tudható volt, hogy Magyarország megállapodott az IMF-fel, de eddig nem volt ismert, mennyi hitelhez jutunk a nemzetközi szervezettől. Végül kedden Washingtonban közölték: a Valutaalap, az EU és a Világbank összefogásával 25,1 milliárd dolláros hitelkeret jön létre.

A befektetői bizalom helyreállítása a cél

Ennek az összegnek a nagy részét azonban valószínűleg nem fogjuk lehívni, az „csak” háttértámogatást jelent a magyar gazdaságnak. "Az mindenképpen pozitívum, hogy kialakult egy intézményi háló, mely a jelek szerint megvédi Magyarországot. A részletekről azonban egyelőre nem lehet sokat tudni" - mondta el az mfor.hu-nak Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője.

A szakember szerint a legnagyobb kérdés, milyen formában érkezik majd a Világbank és az Unió segítsége. "Az IMF-től valószínűleg készenléti hitelt kapunk, amihez várhatóan nem is kell hozzányúlni, csak a befektetői bizalom helyreállítását szolgálja majd" - vélekedik Suppan Gergely. Szerinte a hitelkeretre azért volt szükség, hogy a Valutaalap kifejezze: senkinek nem érdemes a magyar gazdaságot, vagy a forintot megtámadni.

A három szervezet megállapodása szerint az IMF 15,7 milliárd dolláros készenléti hitelkeretet biztosít hazánknak, az EU-tól 8,1 milliárd dollárt kaphatunk, míg a Világbank 1,3 milliárd dollárral száll be a csomagba.

Izmosodik a forint

A hivatalos megfogalmazás szerint ezzel akarják segíteni a magyar gazdaságot, melyet a hitelpiaci zavarok sújtottak. A főbb intézkedések célja a fizetőképesség javítása és a pénzügyi szektor erősítése. A csomagban lépések szerepelnek a megfelelő forint- és devizalikviditás biztosítására, valamint arra, hogy a bankrendszernek "erős tőkeszint" álljon rendelkezésére.

"Fontos lesz, hogy az EU-tól és a Világbanktól érkező pénz milyen formában és hova érkezik majd, de egyelőre ezek a részletek sem ismertek. Azt sem lehet tudni, szükség lesz-e egyáltalán arra a 9,4 milliárd dollárra. Ezekre a kérdésekre várhatóan néhány napon belül kaphatunk választ" - tette hozzá a Takarékbank elemzője. 

Suppan Gergely szerint a bejelentés mindenképpen pozitív hatással lehet a piacra. Ennek első jelei már most látszanak, hiszen reggel a forint 255-ig erősödött az euróval szemben. "Előbb-utóbb az állampapírpiacon is meg kell jelenni ezeknek a pozitív hatásoknak. Reggel már látható volt, hogy a hozamok kezdtek lemorzsolódni" - fűzte hozzá a szakember.

Elhárult a fizetésképtelenség veszélye

A mentőöv hatására gyakorlatilag megszűnt Magyarország fizetésképtelenségének kockázata - hangsúlyozta Németh Dávid, az ING elemzője az MTI kérdésére. Szerinte ennek nyomán a külföldi befektetők bizalma számottevően nőni fog hazánk iránt. Ezt a hatást tovább erősítheti, hogy a mentőcsomag az államháztartási kiadások csökkentésével párosul. Németh Dávid arra számít, hogy a következő napokban növekszik majd a magyar állampapírok iránti kereslet.

A Valutaalap vasárnap jelentette be, hogy megállapodott hazánkkal, illetve Ukrajnával a segítségnyújtásról. Keleti szomszédunk 16,5 milliárd dollárt kap az IMF-től; elemzők arra számítottak, hogy mi jóval kisebb hitelkeretről fogunk megállapodni. Ehhez képest a 25,1 milliárd dolláros mentőcsomag mindenképpen pozitív hír, még akkor is, ha ennek egy részét az EU és a Világbank állja. Egyébként már kedden jelentek meg olyan hírek, hogy az Unió is segítene hazánkon, illetve korábban is voltak elejtett nyilatkozatok egy esetleges átfogó csomagról, de a hitel mértéke így is meglepően magas.

A 25,1 milliárd dollár egyébként a magyar GDP mintegy 15 százalékának felel meg, átszámítva 5145,5 milliárd forintot jelent. Az egyelőre kérdéses, mennyit fogunk ebből ténylegesen elkölteni, de elemzők véleménye alapján az IMF készenléti hiteléhez várhatóan nem kell majd hozzányúlni. Ha ugyanis felhasználnánk a hitelkeretet, jelentősen megugrana hazánk eladósodottsága, amely már így is kiemelkedően magas a régióban.

A felelőtlen költekezés évei

Fontos megjegyezni, hogy szakemberek szerint a hazai színtéren a problémák gyökere az volt, hogy a magyar kormány felelőtlenül költekezett, elsősorban 2001 és 2006 között. Éppen ezért fontos lenne, hogy a mostani hitelt ne újabb túlköltekezésre használjuk, hanem csak végső tartalékként kezeljük.

A csomag bejelentése után a forint meredeken erősödni kezdett a devizapiacon, a 260 feletti nyitás után délelőtt 257,77-nél állt az árfolyam. A dollárért 201,12 forintot kellett adni nem sokkal tíz óra előtt, míg a svájci frank árfolyama 175,30-nál állt.

Szárnyal a BUX

A Budapesti Értéktőzsde is jelentős szárnyalással nyitott, amit a hitelcsomag mellett a kedvező nemzetközi hangulat is indokolt, hiszen az amerikai és ázsiai tőzsdéken is megjelentek a vevők.

A BUX index délelőtt 10,2 százalékkal állt keddi értéke felett, ami közel 1200 pontos javulást jelent. Az OTP és a Mol elérték az erősödési limitet, mindkét papír 15 százalék körüli mértékben drágult az első órában.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!