A hétfői döntés megfelelt az MTI által előzetesen kérdezett londoni befektetési elemzők egyöntetű előrejelzéseinek. A citybeli elemzői közösségben a magyar jegybank monetáris tanácsának hétfői ülése előtt senki nem várt kamatmódosítást. A konszenzussal egyező hétfői kamatdöntés után a JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni feltörekvő piaci elemzői azt jósolták, hogy az MNB valószínűleg egészen 2011 első felének végéig nem nyúl az alapkamathoz. Jóllehet az infláció várhatóan a jegybank 3 százalékos éves célszintje felett marad "a belátható jövőben" - csak a tervezett adóintézkedések hozzávetőleges becslések szerint 0,3 százalékpontot adnak hozzá a jövő évi átlagos inflációhoz -, az alapszintű inflációs nyomás azonban változatlanul gyenge.
Mindemellett úgy tűnik, hogy az elmúlt időszak forintgyengeségének inflációs átszűrődése a korábban vártnál kisebb mértékű - fejtegették a JP Morgan londoni elemzői. A ház véleménye szerint a célszint feletti infláció önmagában nem szolgáltat elégséges indokot a jegybanki kamatemelésre, mindaddig, amíg nem válik szilárdabbá a magyar gazdaság kilábalási folyamata.
A TD Securities nevű vezető globális befektetési tanácsadó cég londoni elemző részlegének szakértői ugyanakkor az MNB hétfői kamatdöntő ülését kommentálva úgy vélekedtek, hogy e kilábalási folyamat változatlanul ingatag, és a magyar gazdaságban érvényesülő gyenge belső kereslet akár jegybanki kamatcsökkentést is indokolna abban az esetben, ha az infláció lefelé tartó pályán marad, és a forint megőrzi stabilitását az euróval és főleg a svájci frankkal szemben.
A cég szakértői elismerik ugyanakkor, hogy mivel az MNB az összes tényező közül a legnagyobb fontosságot valószínűleg továbbra is az árfolyam-stabilitásnak tulajdonítja - tekintettel a háztartások devizaalapú, főleg svájci frankban kibocsátott "hatalmas" hitelállományára -, lehetséges, hogy a jegybank a jövőben is a magyar gazdaság állapota által indokoltnál magasabb szinten akarja tartani a kamatszintet, megelőzendő a forint "összeomlását" a svájci frankkal szemben. Egy ilyen fejlemény következtében ugyanis valószínűleg "robbanásszerűen" megugrana a nem teljesítő kinnlevőségek aránya.
A TD Securities londoni elemzői szerint ugyanakkor az IMF védőhálójának hiányában a magyar kormánynak nem marad más lehetősége, mint felmutatni a piacnak elkötelezettségét a hiánycélok tartása mellett, és ha a költségvetési konszolidáció továbbra is az elsődleges cél marad, az a forint árfolyam-erősödését eredményezheti.
A TD Securities elemzői hétfői kommentárjukban ennek alapján megerősítették azt az előrejelzésüket, hogy a forint az idei év végéig 270 körüli szintre, 2011 végéig 262-re erősödik az euróval szemben, és az MNB 2011 elején végrehajt még egy negyed százalékpontos kamatcsökkentést, utána a jövő év végéig változatlanul hagyja alapkamatát.
A magyarországi kamatcsökkentés azonban nem konszenzusos előrejelzés a Cityben. A Barclays Capital, az egyik legnagyobb citybeli befektetési csoport jelenleg érvényes prognózisa szerint például csak egy erőteljes - szerkezeti reformok melletti elkötelezettséget is tartalmazó - távlati költségvetési terv kínálhatott volna esélyt a további magyarországi kamatcsökkentésekre. A ház szerint azonban a jövő évre összeállított költségvetési intézkedéscsomag inkább "új bizonytalanságokat teremtett", ezért valószínűtlen, hogy az MNB a közeli jövőben bármikor fontolóra venné a kamatcsökkentést.
MTI