Az enyhe pesszimizmus okán a Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított júliusi értéke 49 pontra csökkent a júniusi 50,8-ról.
Július összességében átlagon felüli hónap volt a korábbi években (az 1995 óta mért hosszú távú átlag értéke 51,9; a júliusoké 52,2), és a mostani érték ezt alulmúlja. Az elmúlt három évben a júliusi átlag (52,8) jóval az idei érték felett volt.
Komponensek:
A termelési mennyiség indexe növekedett júniusi értékéhez képest, és a május havi szűkülés után a termelt mennyiség emelkedését jelzi második hónapja. A mostani érték alacsonynak számít, az elmúlt 17 évben tizennégyszer volt nagyobb az index értéke júniusban.
Az új rendelések indexe erősebben csökkent, és a mostani a második legalacsonyabb júliusi érték 1995 óta. Az új rendelések állománya ennek megfelelően nem változott, ami idén a májusi szűkülés után a legkedvezőtlenebb érték, de még mindig jobb az egy évvel ezelőtti helyzetnél (hét hónapból három szűkülés).
A júliusi szállítási átfutási idő ideje hosszabb lett júniushoz képest, és az ütem erősödött. A korábbi júliusi értékeket nézve az idei a második legalacsonyabb érték 2010 után. Az index értéke negyvenhét hónapból 45-ször volt 50,0 pont alatt, amire korábban nem volt példa.
A vásárolt készletek elkezdtek csökkenni az elmúlt hónapban tapasztalt bővülés után. Az idei júliusi érték az elmúlt tizennégy év értékei alapján bőven átlag alatti, és a hetedik legalacsonyabb. 2011-ben hat alkalommal jelzett növekedést az index, ez 2012-re nyolcra emelkedett, ez idén eddig öt-kettő a bővülés javára.
2011 utolsó negyedévében csökkent a foglalkoztatottság a feldolgozóiparban, 2012 januárban azonban a foglalkoztatottsági index értéke emelkedett, és 50 pont fölé került. 2012-ben az index csak négy hónapban jelzett csökkenést, júliusban, augusztusban, októberben, és decemberben. 2013 januárjától az index bővülést jelzett egészen áprilisig, ez a trend abbamaradt és azóta folyamatosan csökkenést mér az MLBKT.
mfor.hu