5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Már nagyon sokszor elcsépeltük az utóbbi időben a "soha ilyen alacsony" jelzőt, amikor a magyar államkötvények újabb és újabb hozammélypontjáról írtunk. De a mostani aukción olyan történt, ami nagyon "kiemelkedő soha".

Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) mai 12 hónapos diszkont kincstárjegy aukcióján ugyanis az átlaghozam 4 százalék alá süllyedt, egészen pontosan 3,96 százalékra. Ilyen alacsony kamat - legjobb tudomásunk szerint - nemcsak a 12 hónaposok, de egyik futamidejű állampapír esetében sem volt még. Jellemző a hozamok "elolvadásának" dinamikájára, hogy az utolsó februári aukción még 5 százalék, tavaly október végén pedig 6 százalék felett volt az éves diszkont kincstárjegyek hozama. Vagyis szűk negyedév alatt 100, bő félév alatt pedig 200 bázisponttal csökkentek a hozamok.


A 100 milliárdos plusz a költségvetésben

Ez pedig az adósságunk finanszírozása, illetve a költségvetés szempontjából nagyon kedvező folyamat. Persze a büdzsé kamatkiadásai szempontjából ezt az alacsony hozamot csak lassan lehet kimutatni, hiszen a meglévő állomány futamideje több év, aminek át kell árazódnia. Mindenesetre az a pozitív, 100 milliárdos lyuk (tartalék), amiről a kormány eddig csak az áprilisi konvergencia programban tett érintőlegesen említést, egyre inkább elérhetővé válik.

Igaz ugyan, hogy áprilisban tavalyhoz képest valamennyire romlott a költségvetés nettó kamategyenlege, de 2012-hez képest még így is mintegy 22,1 milliárdos megtakarítást lehet megfigyelni az első négy hónap alatt. Ráadásul a költségvetés nettó kamategyenlegének idei terve 87 milliárddal nagyobb a tavalyi tényszámnál. Vagyis az első négy hónap megtakarítása tavalyhoz képest és a költségvetés által tartalmazott 87 milliárdos többlet együtt 109 milliárdos megtakarítást tesz lehetővé. Kétségtelen, hogy a kamatkiadások éven belüli lefutása eltérhet az előző éviekétől (és az olcsóbb IMF-hitelek visszafizetése miatt még nagyobb a bizonytalanság), de ahogy haladunk előre az évben, és ahogy csökkennek az aukciós hozamok, egyre valószínűbb ennek a puffernek a realizálása.

A hozamzuhanás egyébként több okra vezethető vissza, melyek közül többet már január elején megírtunk a Tombol a bika a magyar adósság piacán című cikkünkben. Azóta a globális környezet még kedvezőbb lett a magyar kötvénypiac számára, hiszen a jegybankok által már biztosított likviditási bőség a japán kormányzati és monetáris intézkedéseknek köszönhetően tovább bővült. Az eurózónát bár megviselte a márciusi ciprusi bankválság, de egyrészt a nemzeti költségvetések hatalmas kiigazítást hajtottak végre az elmúlt években, másrészt ennek folyományaként a hozamok is folyamatosan csökkennek, ami még jobban mérsékli a költségvetési kiadásokat. Ráadásul, már olyan krízisben lévő országnak, mint Portugáliának is sikerült a héten piaci forrást bevonnia.

A magyar piaccal kapcsolatos hírek szintén a kötvények árfolyamának növekedése, és így a hozamok csökkenése irányába mutatnak. Az ország 2012-es költségvetési hiányának alakulása még a legoptimistábbakat is meglepte,  februárban sikeresen vontunk be 3,25 milliárd dollárt és az infláció is folyamatosan csökken. Ezek a tények még a korábban gondoltnál is alacsonyabb jegybanki alapkamatot tesznek lehetővé, amely a rövidebb papírok, így a 3 és 12  hónapos kincstárjegyek hozamát alapvetően meghatározza. A tegnapi váratlan lengyel kamatvágás - amit egy ausztrál  előzött meg kedden és egy dél-koreai követett ma - szintén az alacsonyabb magyar alapkamat irányába mutat.

Ráadásul a forint és a csődkockázati felárunk alakulása arra enged következtetni, hogy lassan kezd kiárazódni a Matolcsy-faktor a magyar eszközökből. Ahogy az várható volt (legalábbis, ahogy mi láttuk még januárban), az MNB új elnöke és Növekedési Hitel Programja nem forgatta fel a magyar finanszírozási környezetet.

A magyar gazdaság növekedési problémáival kapcsolatos aggodalmakat pedig az utóbbi időszak adatai és nyilatkozatai kezdik árnyalni. A magyar feldolgozóipar beszerzési menedzserindexe immár harmadik hónapja mutat expanziós jeleket, a GDP 20 százalékát kitevő ipar pedig márciusban immár három egymást követő hónapot követően nőtt. A beruházásokkal kapcsolatban az MFB-Indikátor értéke mutat két év után először pozitív értéket, igaz a lakásépítések első negyedéves adata abszolút kiábrándító volt, és a márciusi kiskereskedelmi adat is újabb pofont jelentett. Ennek ellenére Orbán Viktor szerint a magyar GDP ebben az évben egy százalékkal nőhet (az OTP is így látja), jövőre pedig a régió legjobbja lehet.

Az aukció legfontosabb adatai

Visszatérve a mai aukcióra, az 50 milliárdos kínálat 90 milliárdos kereslettel találkozott és a rekordalacsony kamatok ellenére az ÁKK csak az eredetileg meghatározott összegben fogadott be ajánlatokat. Az átlaghozam 3,96 százalék lett, és még a legmagasabb hozam sem érte el a 4 százalékot.

szp
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!