3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Péntek kora este nyújtotta be a nemzetgazdasági miniszter a jegybank és a pénzügyi felügyelet összevonását lehetővé tevő törvényjavaslatot.

Péntek kora este jelent meg a parlament honlapján a Magyar Nemzeti Bankról szóló törvényjavaslat Varga Mihály nevével fémjelezve, melynek célja a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete feladatainak a Magyar Nemzeti Bankba történő beolvasztása. A két szervezet összevonásának ötlete egyébként már korábban is felmerült, aztán az elmúlt hónapokban sajtóinformációk ismét úgy szóltak, hogy ismét komolyan felmerült ennek a lehetősége a kormányzati körökben. Bár a törvény benyújtása talán némi meglepetésként szolgál, hiszen arról is szó volt, hogy ez majd csak a választások után valósulhat meg. A közzétett dokumentum szerint azonban már idén október elsejétől hatályba lépne, és ezzel a dátummal a PSZÁF megszűnne.

A javaslat indoklása szerint a PSZÁF feladatainak az MNB-be integrálásának legfőbb előnye, hogy mind a makro- és mikroprudenciális felügyelet, mind pedig a monetáris politika tágabb információs bázishoz jut, javulnak a döntés előkészítés feltételei, ellentmondás mentessé válik a pénzügyi közvetítőrendszer felé történő hatósági fellépés.

Békéltet majd a jegybank és szanálási hatóság is lesz

A törvény elfogadása esetén a jövőben az MNB alakítja ki a pénzügyi közvetítőrendszer egészének stabilitására vonatkozó makroprudenciális politikát, amelynek célja a pénzügyi közvetítőrendszer ellenállóképességének növelése, valamint az, hogy a rendszer hozzájárulása a gazdasági növekedéshez biztosított legyen.

Az MNB eszközrendszerében új feladatként kerül meghatározásra a pénzügyi közvetítőrendszer felügyelete és ellenőrzése. Ennek eredményeként a PSZÁF pénz-, tőke- és biztosítási piac felügyeletével kapcsolatos funkcióit, illetve a fogyasztóvédelmi és piacfelügyeleti funkcióit is a jegybank látja majd el. A Pénzügyi Békéltető Testület átkerül majd az MNB-hez.

Az indítvány elfogadása esetén a Magyar Nemzeti Bank szanálási hatóságként is eljárna. Vagyis a csőd- és felszámolási eljárás egyes jegyeit egyesítve rendezné a fizetésképtelenné váló pénzügyi szervezetek helyzetét a pénzügyi stabilitás fenntartása mellett, az ügyfelek érdekeit szem előtt tartva.

Átalakul a szervezeti struktúra is

A Monetáris Tanács marad ugyan a jegybank legfőbb döntéshozó szerve, de ez a testület, az igazgatóság és a felügyelő bizottság kiegészül a Pénzügyi Stabilitási Tanáccsal még. A tanács eddigi hatáskörében változás nem lesz, viszont feladatává válik azon stratégiai keretek meghatározás, melyeken belül a Pénzügyi Stabilitás Tanács döntést hoz. A stabilitási tanács által meghozott döntések végrehajtásáért pedig az igazgatóság lesz a felelős.

A Pénzügyi Stabilitási Tanács legalább három, legfeljebb tíztagú testület, amelynek elnöke az MNB elnöke, a területért felelős alelnök, illetve az MNB elnöke által kijelölt, a pénzügyi stabilitáshoz kapcsolódó, alapvető feladatokat ellátó vezetők. 

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!