A keddi kamatdöntő ülés után egy órával megjelent a mostani kamatvágás indoklása is közlemény formájában. Ennek rendre a legérdekesebb része az utolsó mondat, mely a kamatcsökkentési ciklus folytatására enged következtetni.
November végén még egyértelmű volt a tanács állásfoglalása, miszerint "az inflációs és reálgazdasági kilátások alapján, az ország kockázati megítélésének figyelembevételével sor kerülhet még óvatos kamatcsökkentésre".
Ezúttal viszont még egy tagmondattal bővült a mondat: "azonban indokolttá válhat a csökkentés ütemének mérséklése". Ez pedig véleményünk szerint arra enged következtetni, hogy a mostaninál is óvatosabbá válhatnak a tanácstagok, amikor a jegybanki alapkamat mértékéről fognak dönteni. Egyébként a kamatvágás jelenlegi ütemének mérséklése nem újkeletű vélemény a tagok körében, hiszen az elmúlt hónapok jegyzőkönyveiből tudhatjuk, hogy például Pleschinger Gyula már hónapok óta mindössze 10 bázisponttal mérsékelte volna a kamatot.
Miért döntöttek most kamatvágás mellett?
Ahogy azt mi is megírtuk a kamatdöntéskor, a tanácsot alapvetően a gazdaság kihasználatlan kapacitásai és a tartósan alacsony inflációs nyomás motiválta, amikor az újabb 20 bázispontos kamatvágás mellett döntöttek.
Változatlan GDP jócskán visszavett inflációs prognózis
Ezúttal a decemberi infláció jelentés főbb legyezőábráit is nyilvánosságra hozta a Magyar Nemzeti Bank. Ez alapján a szeptemberihez képest a GDP-növekedési prognózisán nem változtattak, már ami a jövő évet illeti, vagyis a kormánnyal egybe hangzóan 2,1 százalékos növekedést várnak.
Újdonság viszont, hogy míg a kormány és szeptemberben a még a jegybank is 2,4 százalékos inflációt várt a jövő évre, a mostani prognózis szerint már "csak" 1,3 százalékos lehet a fogyasztói árindex mértéke.
mfor.hu