A kormány a lakáshoz jutás elősegítése és a korszerű, jó minőségű, energiatakarékos lakásépítések élénkítése érdekében döntött a szociálpolitikai kedvezmény és a kamattámogatási rendszer bevezetéséről - hangzott korábban az NGM bejelentése. Ennek részeként újra bevezetésre kerül a szociálpolitikai támogatás, melynek az élhető, megfelelő komfortérzetet biztosító lakások építését, a gyermekvállalást és a munkavállalást kell ösztönöznie, oly módon, hogy az a kormány elképzelései szerint a korábbi visszaélések lehetőségét kizárja.
A program bejelentésekor Orbán Viktor úgy nyilatkozott, hogy a program igazi eredménye 2-3 év múlva lesz látható. Matolcsy György pedig októberben azt is elárulta, hogy várhatóan 4-5 ezer családot érinthet, és a költségvetésben 5,2 milliárd forint áll majd rendelkezésre - bár a kormány ezt a keretet bővíti majd, ha a jogosultak száma indokolná.
Csak 2010 után épült házakra
A központi költségvetésből vissza nem térítendő állami támogatás a 2010. január 1-jét követően kiadott építési engedéllyel rendelkező lakás építéséhez, vagy pedig az említett dátumot követően kiadott használatbavételi engedéllyel rendelkező lakásvásárláshoz igényelhető. A rendeletben ugyan ez nem fogalmazódik meg, de mivel a bővítési munkálatok is engedélykötelesek, abban az esetben, ha két évnél nem régebbi engedéllyel rendelkeznek a házaspárok, igényelhetik a támogatást. Lakásvásárláskor a rendelet korlátozza a vételárat is, ami négyzetméterenként nem haladhatja meg a 300 ezer forintot, alacsony energiafogyasztású lakás esetében pedig a 350 ezer forintot.
Legalább kettő vagy egy plusz egy tervezett gyerekkel rendelkezőknek
A támogatás mértékét az alábbi táblázat tartalmazza, melyből kiderül, hogy a gyermekek száma mellett a lakás hasznos alapterületét is figyelembe veszi a meghatározás során. Ezzel kapcsolatban azt fontos tudni, hogy gyermekszámtól függetlenül 160 négyzetméternél nagyobb építéseknél nem lesz igényelhető a támogatás.
Az igénylés pozitív elbírálásához a házaspár egyik tagja sem lehet 40 évnél idősebb, valamint legalább az egyik félnek minimum 180 napos biztosítási idővel kell rendelkeznie, és nem lehet köztartozása sem.
A 2009-ben megszüntetett szocpol tervezett gyermek esetén csak fél szocpolt utalt ki az érintett – 40. életévét nem betöltött tagú házaspároknak, a mostani rendelet azonban a teljes összegre jogosulttá teszi az igénylőket. Ez azt jelenti, hogy abban az esetben, ha már van egy gyermeke a házaspárnak, és a közeljövőben még legalább egyet vállalnak, akkor megkapják már a két gyermek eltartása esetén járó támogatást az ingatlan alapterületének függvényében. Egyébként a vállalt (még meg nem született) gyermekek számát illetően a rendelet kettőben maximalizálja a kicsit számát. Ha a szülők egy gyermeket vállalnak be, akkor 4 éves határidőt kapnak annak teljesítésére, ha pedig kettőt, akkor 8 évük van arra, hogy mindezt „megvalósítsák”. Lakásvásárlásánál ezt az adásvételi szerződés megkötésének időpontjától, új lakás esetén pedig a használatbavételi engedély kiadásától kezdve számítják.
A rendelet szerint hitelszerződés tartozásának törlesztésére az igénylő a később született gyermekek után a hasznos alapterülettől függetlenül gyermekenként még 400 ezer forintot igényelhet.
Amikor vissza kell fizetni a támogatást
Abban az esetben azonban, ha a támogatás igénylésekor vállalt egy, vagy két gyermek nem születik meg a határidőig – melyet egyébként egy alkalommal orvosi bizonyítvánnyal igazolt terhesség esetén lehet hosszabbítani -, akkor a támogatás késedelmi kamatokkal növelt összegét 60 napon belül vissza kell fizetni.
Ha lakóingatlan építéséhez kérték a támogatást, akkor a rendelet szerint annak el kell érnie az energetikai besorolás szerinti legalább B kategóriát. Ellenkező esetben szintén visszafizetésre kényszerülnek.
Szintén visszafizetésre kötelezik azokat a házaspárokat, akik elválnak, a közös, támogatással szerzett ingatlant értékesítik. Ekkor a felek között a teher olyan arányban oszlik meg, ahogy az ingatlan eladásából származó bevétel, vagy a vagyonmegosztási szerződésben rögzített aránynak megfelelően.
Székely Sarolta
mfor.hu