Amint azt a tanácsadó cég hírlevele ismerteti, a már hatályos új szabályok szerint a felek jövőbeli jogvitáikra nem köthetik ki a megyei bíróságok hatáskörébe tartozó ügyekben a Pest Megyei Bíróság és a Fővárosi Bíróság, a helyi bíróságok hatáskörébe tartozó ügyekben pedig a Pesti Központi Kerületi Bíróság kizárólagos illetékességét.
A jogszabályváltozás hatálya a módosítás hatálybalépéséig aláírt szerződésekre nem terjed ki, ezek esetében tehát a kikötött bíróságok a jövőben is el fognak eljárni. A később aláírt szerződéseknek az új törvénnyel ellentétes illetékességi szabályai azonban semmisnek minősülnek. Az ilyen szerződések alapján keletkezett jogvitákra a polgári perrendtartás általános szabályai lesznek alkalmazandók, azaz főszabályként az alperes lakóhelye vagy tartózkodási helye szerinti bíróság lesz illetékes.
A budapesti bíróságok illetékességének kikötése a vállalkozások egymás közti, továbbá a vállalkozások fogyasztókkal kötött szerződéseinek jelentős részében szerepel. A nagyszámú ügyféllel szerződéses kapcsolatban álló cégek esetén a kikötés semmissége azzal a következménnyel járhat, hogy ügyfeleik, üzletfeleik esetleges szerződésszegése esetén már nem csak Budapesten, hanem Soprontól Békéscsabáig Magyarország akármely bírósága előtt kell jogaikat érvényesíteniük, ami jelentős időveszteséget és költségtöbbletet okoz. Célszerű tehát, hogy a sablonszerződéseikben illetékességi kikötést alkalmazó vállalatok felülvizsgálják a vonatkozó rendelkezéseket és új, megfelelő bíróságok illetékességét kössék ki - tanácsolja a PwC.
MTI/Menedzsment Fórum