2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ugyan 12 helyet javítottunk a versenyképességi listán, de büszkék továbbra sem lehetünk magunkra.

Bár a tavalyi 54. helyezésünk után jól mutat, hogy a Világbank legfrissebb, 2016-os versenyképességi kiadványában, a Doing Businessben a 42. legversenyképesebb gazdaság lett a magyar, a változások mögött sokkal inkább a felmérés módszertanának finomítása áll és nem a hazai szabályozói környezet pozitív módosítása.

Ezt mutatja a tanulmánynak a lenti ábrája is, mely szerint – a módszertani változásoktól eltekintve - az elmúlt egy évben nem lettünk versenyképesebbek, nem kerültünk közelebb az élbolyhoz.

Ugyanakkor az tény, hogy ezen a listán sokkal jobb a 42. helyen szerepelni, mint az 54.-en, mivel ahogy azt az NGM közleménye is megjegyzi, ezt a rangsort a nemzetközi gazdasági és pénzügyi élet minden szereplője figyelemmel kísérik, így fontos gyakorlati jelentősége van.

Ebből a szempontból viszont igen elkeserítő, hogy Kazahsztán közvetlenül előttünk, vagyis a 41. helyen tartózkodik (miközben tavaly még csak a 77. volt, és az ő helyezésük nem csak a módszertani változások miatt javult ilyen mértékben). De a lista alapján versenyképesebb nálunk Örményország (35.), Mauritius (32.), Grúzia (24.) és Macedónia (12.) is. Persze ezek a helyezések – például, hogy a macedón gazdaság versenyképesebb az ausztrálnál (13.), a kanadainál (14.), vagy a németnél (15.) - azt is jelzik, hogy a módszertanon lehetne még mit csiszolni.

Valószínűleg így gondolják ezt a döntéshozók Belgiumban (43.), Olaszországban (45.), de akár Izraelben (53.) vagy Luxemburgban (61.) is.

A listát egyébként Szingapúr, Új-Zéland és Dánia vezeti, az első tízbe pedig befért még Dél-Korea (4.), Hong Kong (5.), Nagy Britannia (6.), USA (7.), Svédország (8.), Norvégia (9.) és Finnország (10) is.

A közép-európai országok közül a legelőkelőbb helyet a lengyel (25.) gazdaság érte el, de Szlovákia (29.),Szlovénia (29.), Csehország (36.), Románia (37.), Bulgária (38.) és Horvátország (40) is előttünk áll.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!