Az IMF figyelmeztette a kormányt, hogy a minimálbér és a nyugdíjak tervezett - és a parlament által is jóváhagyott - emelése összeegyeztethetetlen a hitelkeret fejében vállalt kötelezettségekkel. Az elnökválasztásra készülő Julia Timosenko kormányfő azonban nem meri megkockáztatni, hogy népszerűtlen intézkedéseket hozzon, különös tekintettel kormánya elképesztő népszerűtlenségére. A Gallup felmérése szerint az ukrán kormány támogatottsága négyszázalékos - a cég, amely közel 200 éve végez ilyen felméréseket, fennállása óta a világon sehol sem találkozott még ilyen silány adattal.
A jövőt teljesen bizonytalanná teszi az egykori Nyugat-barát szövetségesek, Timosenko és Viktor Juscsenko államfő közötti harc, és különösen az, hogy miután Juscsenko népszerűsége a hibahatár alatt van, Timosenkóé 15 százalék körül alakul, ám az oroszbarát Viktor Janukovicsé 24 százalék, ez a januári választások utánra alapvető gazdaságpolitikai fordulat lehetőségét vetíti előre. A hitelezők egyetlen reménye, hogy a második fordulóban az elsőből kiesettek híveinek többsége Timosenko mellé áll, aki a választások után végre fogja hajtani a szükséges megszorításokat. Ennek ellenére a Fitch Ratings szerint a jövő évi költségvetési hiány meghaladhatja a GDP 11 százalékát.
Az IMF küldöttei a szakszervezetek képviselőivel is leültek tárgyalni, hogy megpróbálják megértetni: nekik is érdekük a makrogazdasági stabilitás és ezzel a későbbi, tartós életszínvonal-emelkedés feltételeinek megteremtése, de a szakszervezetek úgy értékelték, hogy az IMF támogatta kormányprogram túl nagy terheket hárít a dolgozókra - írta a Kyiv Post. Az sem hatotta meg őket, hogy az IMF-hitel jelentős részét fordíthatják a bérek és a nyugdíjak időben történő kifizetésére. A Valutaalap képviselőinek nyilatkozataiból úgy tűnik, bizonyos fokig hajlandóak lennének engedni az emelés ügyében, amennyiben ez nem haladja meg a 10 százalékot, vagyis az infláció szintjét.
A Janukovics vezette Régiók Pártja Ukrajna belügyeibe való beavatkozásnak minősítette az IMF elvárását, hogy az államfő vétózza meg a parlamentben jóváhagyott fizetésemeléseket. Szerintük ezzel "megfosztják államunkat attól a jogától, hogy önálló társadalom- és gazdaságpolitikát folytasson", írja a Napi Gazdaság.