A controller nem tervez. Ezt a feladatot a szakterületek végzik. A tervezés főszereplői a kereskedők, akik a vezetőik által meghatározott célok alapján alakítják ki a következő évi célokat és az ehhez kapcsolódó áruforgalmi elképzeléseket. A Skálában a költségfelelősök készítik el a költségvetést. A tervezési munka sikere nagymértékben függ attól, hogy a controlling hogyan készíti elő, hogyan koordinálja és irányítja a tervezési munkát.
Nagy kérdés, hogy tervet lehet-e év közben módosítani? E témában a következő változatokat hallottuk:
- a tervet nem lehet módosítani,
-
- a terveltérést indokolni kell;
-
- a tervet februárban lehet módosítani, ha az előző évi számok véglegessé váltak;
-
- a tervet negyedévenként vizsgálják fölül;
-
- a tervet minden hónapban módosítani kell úgy, hogy az év hátralévő hónapjainak mindegyikét át kell tekinteni.
Ha a tervek a külső környezet hatásait is figyelembevevő stratégiai célrendszer mentén készülnek, feltehetően kisebb szükség van a tervek változtatásaira.
Az ilyen és hasonló témák jellemezték a workshopot. A nagy számú résztvevő, valamint a néhány nappal később e-mail-en kapott visszajelzések is azt mutatják, hogy a kereskedelemben a controlling fejlesztésére, a szakemberek közötti kapcsolatteremtésre komoly igény van. Terveink szerint az Egyesület színeiben az első workshopon résztvevőkkel, ill. azokkal, akik még csatlakozni szeretnének, működtetni fogjuk a kereskedelmi szekciót. Ha korábban nem merül fel igény vagy téma, akkor fél év múlva találkozunk ismét.