Hozzátette, arra számítanak, hogy a szokások átrendeződése, valamint a visszatérő vendégforgalom enyhíti a mérséklődést. Gyenesei István elmondta, hogy a válság várhatóan a főváros turizmusát érinti a legérzékenyebben. Mint mondta, a konferenciaturizmusban már most érezhető a visszaesés.
A miniszter szerint az ár/érték arány a korábbiakhoz képest sokkal határozottabban fog dominálni az igénybevett szolgáltatásoknál. Véleménye szerint az eddiginél jóval nagyobb verseny alakul majd ki a turistákért.
Tavaly jelentősen nőtt a lengyel és román vendégek száma Magyarországon, mérsékelten emelkedett a hollandok és a britek száma, és több mint 10 százalékkal esett a német, az olasz, a spanyol és az amerikai turisták száma. A miniszter véleménye szerint ez a tendencia a válság hatására felerősödhet.
Gyenesei István elmondta, hogy az idei és a jövő évre az ágazatban több mint 100 milliárd forint támogatási forrás áll rendelkezésre. Ebből 70 milliárd forintot lehet megpályázni, 30 milliárdot különítettek el a kiemelt projektek megvalósítására.
Tavaly és tavalyelőtt összesen 81,5 milliárd forint forrás állt rendelkezésre, ebből 55 milliárd attrakció- és 26,5 milliárd szálláshelyfejlesztésre. Az elmúlt két évben összesen 247 projekt nyert el 67 milliárd forintos támogatást a keretből. A 26 kiemelt projekt 57 milliárd forint támogatást kapott.
A miniszter elmondta, hogy 2010 után - ha a most futó keretet teljesen kihasználják - mintegy 76 milliárd forint jut turizmusfejlesztésre.
Újságírói kérdésre válaszolva Gyenesei István elmondta, hogy egy esetleges 3 százalékpontos áfa-emelés a szállodai szolgáltatásoknál a számítások szerint 2-3 milliárd forintos többletköltséget okoz. Ezt azonban az élőmunka terheinek esetleges mérséklése kompenzálni tudja. A szállodák esetében továbbá árfolyamnyereséget okoz a forint jelenleg gyenge árfolyama - jegyezte meg.
A szállodai szolgáltatások áfája jelenleg 20 százalék.
MTI/Menedzsment Fórum