A mikro-, kis- és középvállalkozások hitelezésének támogatása keretében az állam támogatást ad a kezességvállalási díjakhoz - az erről szóló kormányhatározat a pénteki Magyar Közlönyben jelent meg.
A határozat a hiteleket két csoportra osztja. Az elsőbe tartoznak a hitelintézetek által ez év június 15-től kibocsátott forgóeszköz-, beruházási, illetve az európai uniós támogatás önerő- és előfinanszírozására nyújtott új hitelek. (mfor.hu szerk: Ezeket a hiteltermékeket fedi le az MNB Növekedési Hitel Programjának első pillére is.) Nem tartoznak ebbe a körbe a Széchenyi Kártya Program egyes konstrukciói.
A kölcsönök összegére - a teljes futamidőre - a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. és az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány vállal kezességet. A kezességi díjakhoz évente, a teljes hitelösszeg legfeljebb 0,75 százalékát kitevő garanciadíj-támogatást ad a kormány.
A garanciadíj támogatást is figyelembe véve - a tőkére vetített 80 százalékos készfizető kezesség esetén - a kkv-k által fizetett éves kezességvállalási díj nem haladhatja meg a teljes hitelösszeg fél százalékát. (mfor.hu szerk: Ez a fél százalék pedig pontosan azzal a kockázati felárral egyezik meg, amit az MNB a kereskedelmi bankoknak engedélyezett a 2 százalékos kamatmarzson felül a Növekedési Hitelprogram első és második pillérében.)
A második körbe a június 15-től felvett - az első körbe nem tartozó, egyéb - új hitelek tartoznak, de ebbe sem számítanak bele a Széchenyi Kártya Program egyes konstrukciói. Ebbe, az egyéb ügyletkörbe tartozó új hitelek kölcsönösszegére, azok teljes futamidejére - a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. és az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány által vállalt készfizető kezességhez - is támogatás jár. Ez a hitelösszeg legfeljebb 0,75 százaléka lehet.
A második típusú támogatás vonatkozik a június 15-től kibocsátott új bankgarancia-szerződésből, termelési célú eszközbeszerzéshez kapcsolódó pénzügyi lízingszerződésből, továbbá a legfeljebb egyéves futamidejű faktoring szerződésből eredő kötelezettségekre is.
MTI