Nehéz hónapokon vannak túl a frankhitelesek
Előre sejteni lehetett, hogy a júliusi adatok megjelenésekor a hitelállomány jelentős növekedése lesz tapasztalható, hiszen a hónap elején tapasztalt 219 forintról július végére 236 forintig drágult a svájci frank, a magyar devizahitelek többsége pedig frankban van kihelyezve. A frankerősödés aztán folytatódott augusztus első napjaiban, amikor átmenetileg 270 felett is járt a jegyzés.
A háztartások teljes hitelállománya a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint július végén 8636,3 milliárd forintot tett ki az előző havi 8294,8 milliárd után. Vagyis egy hónap alatt több mint 300 milliárddal nőtt a hitelünk, ami szinte teljes egészében az árfolyamhatásnak volt betudható. A forinthitelek állománya 2907,3 milliárd forint volt a múlt hónap végén, ezen belül az átértékelődés 3,2 milliárddal csökkentette az állományt, míg a nettó hitelfelvétel 14,4 milliárd forintot tett ki.
A devizahitelek állománya 5729 milliárd forintra emelkedett az előző havi 5398,6 milliárdról - derül ki a jegybank statisztikájából. Mivel új devizahitelt már több mint egy éve nem helyeznek ki a bankok, ezért a növekedés szinte kizárólag az árfolyamhatásnak volt köszönhető. Az MNB adatai szerint az átértékelődés és árfolyamhatás 367,4 milliárddal növelte az állományt júliusban. Emellett 37 milliárd forintot törlesztettek a háztartások, azonban a jelek szerint ez csak arra volt elég, hogy ne emelkedjen még durvábban a tartozásuk.
A hitelállomány vizsgálatakor a vállalatoknál is megfigyelhető növekedés, de az arányaiban jóval kisebb, mint a lakosság esetében. Ennek oka az, hogy egyrészt a cégeknek eleve kisebb a devizahitel-állományuk, másrészt az is jellemzően euróban van, sokkal kevésbé volt jellemző a frankalapú hitelfelvétel. Az euróval szemben pedig viszonylag stabil maradt a forint a frank szárnyalása mellett is.
A nem pénzügyi vállalatok esetében a forinthitel-állomány 3234,8 milliárd forint volt július végén, a nettó hitelfelvétel 26,7 milliárdot, míg az átértékelődés mínusz 3,8 milliárdot tett ki egy hónap alatt. A devizahitelek 4077,9 milliárdot tettek ki, egy hónap alatt 111,2 milliárdos emelkedést hozott az árfolyamváltozás és 11,5 milliárdos csökkenést a hitelek törlesztése.
Visszük a bankba a forintunkat
A betétállomány adatait vizsgálva az figyelhető meg, hogy az emberek továbbra is a forintbetétekben hisznek. A teljes betétállomány 7429,7 milliárd forintot tett ki július végén, ez átértékelés miatt 24,8 milliárdos, tranzakció miatt pedig 47,4 milliárdos emelkedést jelentett. Az átértékelődés a devizabetéteknél jelentkezett természetesen, viszont a tranzakcióknál érdekes folyamat volt megfigyelhető. A devizabetétek állománya a tranzakciók miatt 6,6 milliárd forinttal csökkent, vagyis ennyivel többet vettek ki, mint amennyit betettek a bankokba a háztartások. A forintbetétek esetében viszont nettó 54 milliárd forintos növekedés volt megfigyelhető.
A fenti számok ismét azt a véleményt erősítik, mely szerint az emberek a januári kedvező adóváltozások után a náluk maradó pluszpénzt megtakarításokban helyezik el. Azaz nem sikerült felpörgetni a fogyasztást, de ez már az utóbbi hónapos kiskereskedelmi adatai után bebizonyosodott. A forintbetétek állományának növekedése azt is jelzi, hogy a megtakarításokon belül továbbra is a legegyszerűbb pénzügyi eszköz, a bankbetét a legnépszerűbb a magyar lakosság körében.
Beke Károly
mfor.hu