3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ugyan az Egyesült Királyságból érkezők esetében regisztrálták szeptemberben a második legtöbb vendégéjszakát, elképzelhető, hogy tetőzött a buliturizmus. Az elsősorban a fővárosban tartózkodó brit turisták helyett viszont szép számmal jöttek máshonnan.

Továbbra is komoly lendületet mutat a magyar idegenforgalom, hiszen 2016. szeptemberében a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 3,7, a belföldi vendégek által eltöltötteké 15 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbi szinthez képest. A kereskedelmi szálláshelyek – folyó áron számolt – bruttó árbevétele 8,4 százalékkal nőtt.

Ami a belföldi forgalmat illeti, ellentétben a nyári időszakkal ezúttal sokat segített a növekedésben a Széchenyi Pihenőkártya felhasználás. A kártyatulajdonosok ugyanis 16 százalékkal többet költöttek a kereskedelmi szálláshelyeken. Ez már csak azért is figyelemre méltó megugrás, mert augusztusban például a belföldi forgalom növekedése ellenére éves bázison még vissza is esett a SZÉP-kártyás költés. A belföldi vendégek növekedéséből minden turisztikai régió profitált, hiszen a KSH által mért mind a kilenc turisztikai régióban emelkedett a vendégéjszakák száma. Az egyértelmű győztes azonban kétség kívül a Balaton régió lett, hiszen ott kiemelkedő, 30 százalékos volt az ugrás. Hozzá kell tenni, hogy idén az időjárás is nagyon kegyes volt a magyar tenger környékén üzemelő hotelekhez, hiszen gyakorlatilag az egész hónapban nyárias meleg volt.

Érdekesen alakult a külföldi vendégéjszakák száma is, hiszen a sokak által favorizált orosz turisták száma éves bázison továbbra sem tudott nőni, igaz legalább csak minimálisan esett vissza az általuk eltöltött vendégéjszakák száma. Hasonló volt a helyzet a lista éllovasaival a német és a brit turistákkal is, mindkét ország esetében néhány százas vendégéjszaka csökkenést regisztrált a KSH. A visszaesés a britek esetén borítékolható volt, hiszen a júniusi brexit szavazást követően a nyár folyamán közel 20 százalékot veszített erejéből a font, hozzánk pedig alacsonyabb jövedelmű, költségérzékenyebb vendégek érkeztek a szigetországból. A nagy küldő országok közül így is az Egyesült Királyság vitte a prímet abból a szempontból, hogy tavaly november óta egyetlen olyan hónap sem volt, amikor éves bázison csökkent volna a vendégéjszakák száma.

Ilyen luxusszállodát nyitott az új amerikai elnök

Az álmos könyv szerint nem sok jó szokott jelenteni, ha a legfontosabbnak számító küldő országok közül a német, a brit, az olasz és az orosz reláció sem tud növekedést mutatni. 2016 szeptemberében azonban ezt mégsem érezte meg a magyar turizmus, köszönhetően annak, hogy a régiós országból a korábbiaknál sokkal több vendég érkezett. Csehország, Ausztria és Lengyelország esetében ugyanis jelentősen, 12–15 százalék közötti mértékben nőtt a vendégéjszakában mért vendégforgalom. A korábbi évekkel összevetve a cseh és lengyel turisták már a nyár folyamán is sokkal többen jöttek, az viszont kifejezetten örvendetes, hogy a folyamat a nyári időszakot követően sem tört meg.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!