4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Damoklész kardja fog jövő évtől a hazánkban működő üzletláncok feje felett lebegni, amennyiben a parlament elfogadja a kormány által benyújtott módosító törvényjavaslatot a működésük eredményére vonatkozó szankcióról.

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a kormány nevében kedden nyújtotta be azt a törvénymódosító javaslatot, mely utolsó cseppként a pohárban lényegében ellehetetlenítené a külföldi hátterű hiper- és szupermarketláncokat. A javaslat elfogadása ugyanis azt jelentené, hogy két veszteséges év után be kellene szüntetni a vállalkozás tevékenységét. Ezzel a kormány azt szeretné elérni, hogy a hipermarketek ne nyomják le az áraikat, és ezzel ne kerüljenek háttérbe a magyar kis- és középvállalkozások, melyek egyébként a hazai foglalkoztatás kulcsszereplői.

Ha a rendelkezésre álló legutolsó két évet nézzük, akkor már biztosan elbukott az Aldi, az Auchan és a Spar is, hiszen 2013-ban és 2012-ben is egyaránt veszteségesen működtek. A legnagyobb mínuszt a Spar termelte ki, közel 12 milliárd forintot, az Auchan 6,3, az Aldi pedig majdnem 5 milliárdos mínuszt hozott össze.

Mellettük igencsak rezeg a léc a Tesco és a Lild esetében is, bár ha ilyen rövid időintervallumból trendet szeretnénk levonni, akkor utóbbi helyzete talán biztatóbbnak nevezhető. A Lidl ugyanis a 2012-es 7,7 milliárdos mínusz után tavaly 2,2 milliárdos nyereséget tudott realizálni.

A Tesco esetében viszont fordított a helyzet, hiszen a 2012-es egymilliárdos nyereség után termelt tavaly 43 milliárdos veszteséget. A Tesco helyzete egyébként annyiban speciálisnak is nevezhető, hogy - igaz, nem magyarspecifikus okok miatt, de már - egy hónapja felmerült a hazánkból történő esetleges kivonulása. Ráadásul az élelmiszerfelügyeleti díj sávos emelése is őket érintené a legnagyobb mértékben, és az RSM-DTM számításai szerint 10,5 milliárd forintos pluszterhet jelenten majd számukra.

Ugyan üzletláncként említhetjük még a Coop-, a CBA- és a Reál-áruházakat, ám a működési struktúrájuk alapján ők mentesülnek a veszteséggel kapcsolatos szankció alól. Vagyis ők két évnél hosszabb ideig is lehetnek mínuszosak a széttagolt működési formájukból fakadóan. A hálózat egyes tagjai ugyanis nem érik el az éves 50 milliárdos árbevételt, igaz, csoportszinten bőven meghaladják ezt a szintet. A Coop-csoport vállalkozásai például 510 milliárdos árbevételt realizáltak összesen, a Reál-hálózat pedig közel 370 milliárdot.

47 ezer embert foglalkoztatnak

A benyújtott törvényjavaslat indoklása egyébként kitér arra is, hogy "a tőkeerős és nagy forgalmat lebonyolító cégek nem nagy foglalkoztatók", a lenyomott áraikkal azonban hátrányba szorítják azokat a kis- és középvállalkozásokat, melyek "erősödése növelheti tartósan a foglalkoztatottságot".

Az elérhető adatok azonban nem egészen támasztják alá ezt az indoklást, bár tény az is, hogy a kis- és középvállalkozások által alkotott Coop-csoportnál 32 ezer alkalmazott dolgozik.

A Tesco, melynek helyzete meglehetősen pengeélen egyensúlyozhat a törvényjavaslat elfogadása esetén, tavaly valamivel több mint 19 ezer embert foglalkoztatott átlagosan, amivel az érintett áruházláncok között a legnagyobb foglalkoztatónak számít. A Spar alkalmazásában 13 574-en álltak a cég kiegészítő melléklete szerint, míg az Auchannál 6690, a Lidl-nél pedig 3778-an dolgoztak tavaly.

Abban az esetben, ha az elmúlt két évi eredményeket vesszük figyelembe, és feltételezzük, hogy a megszűnéssel fenyegetett Sparnak, Auchannak és Aldinak be kell szüntetnie a működését, akkor több mint 21 600 ember munkahelye válik bizonytalanná. Vagyis a legfrissebb adatok szerint a versenyszférában dolgozók 1,1 százaléka nézhetne új munka után. A munkanélküliséget pedig közel 0,5 százalékponttal emelné meg abban az extrém esetben, ha ezen dolgozók mindegyike állástalanná válna.

Persze ez a forgatókönyv egy extrém esetet vázol fel, hiszen a gyakorlatban több lehetőségük is van az üzletláncoknak a kivonulás, illetve a kényszerű megszűnés mellett. Így például a költségek csökkentésével (boltbezárás, elbocsátás) vagy az áremelések végrehajtásával is tudják növelni a nyereségességüket.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!