A Tesco-Global Áruházak Zrt. a 2014. márciusától 2015. márciusági tartó pénzügyi évben 68 milliárd forint veszteséget könyvelt el, amely 57 százalékkal magasabb az egy évvel korábbi 43,1 milliárdnál – derül ki a cég beszámolójából.
A második éve tartó veszteségszéria azért is érdekes, mert korábban (2004-ig visszatekintve) a cég folyamatosan pozitív mérleggel zárt. A cégnek ezen nyilván változtatnia kell, hiszen 2018 után az egymás utáni két évben veszteséges üzletek nem árusíthatnak napi fogyasztási cikkeket. A Tesco kivonulásának esélyét egy tavalyi cikkünkben már latolgattuk.
A veszteség nem a bevételek csökkenéséből ered, az ugyanis 5,1 milliárddal (0,84 százalékkal) 605,8 milliárd forintra nőtt. Bár az anyagjellegű ráfordítások ennél nagyobb mértékben 15 milliárddal 517-re nőttek, az legkomolyabb tételt az egyéb ráfordítások soron kell keresni, amely 115 milliárd volt az azt megelőző 79,3 után. Ez 35,6 milliárdos emelkedés.
A cég kiegészítő mellékletéből kiderül, hogy az egyéb ráfordításokon belül az értékvesztés és a hiány több mint 10 milliárddal, az épületekre elszámolt terven felüli értékcsökkenés közel 10 milliárddal, a céltartalék képzésre fordított összeg pedig közel 12 milliárddal nőtt. Ez utóbbi egyébként 18,5 milliárd forint volt a legutóbbi pénzügyi évben és legjelentősebb tétele (11,4 milliárd) egyes, várhatóan hátrányos bérleti szerződések teljesítéséből fakadó veszteségekre fordul majd. Ezen túl tartalékoltak még átszervezési és épület-bontási költségekre, az esetleges leltárhiányra és klubkártyával kapcsolatos kiadásokra.
A cég személyi jellegű ráfordításai minimális mértékben 1,3 százalékkal csökkentek. A személyi állomány ugyanakkor ennél nagyobb arányban esett vissza, 19 162-ről 18 611-re vagyis a cégnél nőtt az átlagjövedelem. Az előző pénzügyi évben a Tescónál 180,3 ezret kerestek átlagosan, az azt megelőző időszakban pedig 174,7 ezer forintot. A létszámcsökkenés egyébként folytatódik a cégnél. A nyár elején a cég már tárgyalt egy szakszervezettel egy csoportos, ám 50 főnél kevesebbet érintő leépítés miatt, amely a budaörsi központi irodát érinti. Korábban a Tesco 13 veszteséges üzletét bezárta és 500 dolgozótól vált meg.
A Tesco saját tőkéje a veszteség mértékével megegyező mértékben csökkent és a tárgyidőszak végén 178 milliárd forintot tett ki.
mfor.hu