4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Dominót indíthat el térségünkben a bankadó magyarországi bevezetése: a legnagyobb eséllyel Horvátország követheti példánkat, de Szlovákiában, Bulgáriában és Lengyelországban is komoly viták vannak már a kérdésről. Ausztria és Németország már szinte biztosan bevezeti a bankadót - igaz, Merkelék régiónkkal ellentétben nem a költségvetési lyukak betömésére, hanem megelőző válságalap létrehozására használnák az abból befolyó összeget. Mfor.hu háttér.

Több követőre is találhat régiónkban az Orbán-kormány döntése a bankadó bevezetéséről, írja hétfői számában a Handelsblatt.

A horvátok is bankadóval foltoznák be a költségvetést 

A tekintélyes német gazdasági napilap szerint ehhez a lépéshez Horvátország áll a legközelebb a volt szocialista országok közül. Jadranka Kosor miniszterelnök magyarországi látogatása óta egyértelműen pártolja az ötletet - már csak azért is, mert az államháztartási kiadások csökkentését célzó egyeztetések eddig nem vezettek eredményre.

Az ottani pénzügyminisztérium egyelőre nem kommentálta ezeket a híreket. Azt ugyanakkor megerősítette, hogy tervezik a költségvetés átalakítását, ennek időpontja pedig augusztus vége, szeptember eleje lehet.

A horvát központi bank viszont ellenzi a lépést: szerintük a banki különadó bevezetése a kamatok emelkedésével járhat, és hatására tőkekiáramlás indulhat az uniós tagságra pályázó országból.

Zeljko Rohatinski, a központi bank elnöke azt is világossá tette, hogy "nem egyenlítik majd ki" a bankadó esetleges negatív következményeit, például a kamatok megugrását. "Egy alapvetően rossz döntést nem fogunk további rossz döntésekkel korrigálni" - magyarázta a szakember.

A szlovákok sem szívbajosak 

Szintén felmerült a bankadó bevezetésének ötlete Lengyelországban, Bulgáriában és Szlovákiában. Északi szomszédunknál - Magyarországhoz és Horvátországhoz hasonlóan - a költségvetés egyensúlyban tartására használnák az ebből származó plusz forrást, miután a kiadási oldal elszabadulása miatt idén nyolc százalékra nőhet az államháztartási hiány.

Míg a szlovákok még csak tervezgetik, az osztrákok már biztosan kasszához kérik a bankokat, erősítette meg a német lap információját az osztrák pénzügyminisztérium. Erre várhatóan még idén ősszel sor kerül, pontos részletek egyelőre nem ismertek. 

A németek válságalapot terveznek  

Szintén bevezeti a bankadót a német kormány, amely a bankszektor átalakításáról szóló törvény keretében dönt erről, várhatóan már a szerdai ülésén. Az adó maximális értéke az éves nyereség 15 százaléka lesz - ezt kizárólag olyan német székhelyű bankokra vetnék ki, amelyek nyereségesen működnek.

Igaz, Németországban nem a költségvetési lyukak betömködése, hanem a jövőbeni esetleges válságok kezelése a bevezetés célja - az adó egy ezt szolgáló alapba folyna be.           


Mégis a kisember jár rosszul?     

Mint ismert, a magyar Országgyűlés július végén döntött a bankadó szeptember elsejei hatállyal történő bevezetéséről. Az adó mértéke 50 milliárd forint éves mérlegfőösszegig 0,15 százalék, e fölött pedig 0,5 százalék lesz, ami becslések szerint idén mintegy 200 milliárd forint plusz bevételt jelent majd a költségvetésnek.

Kopits György, a Költségvetési Tanács elnöke az intézkedés várható hatásaival kapcsolatban korábban úgy vélekedett, hogy a pénzintézetek meg fogják találni az áthárítás módját (az ügyfelekre - a szerk.), miközben csökkenthetik a hitelkereteket és nehezíthetik a hitelekhez való hozzáférést. "A rászorultabb háztartások és a kkv-k fognak nehezebben hitelhez jutni, vagy nekik kell az adó aránytalanul nagyobb súlyát viselni” - magyarázta.

Szerinte az nem valószínű, hogy egy bank a különadó miatt felszámol mindent, és elköltözik Magyarországról, de könnyen lehet, hogy a nem csak Magyarországon tevékenykedő pénzintézetek más országok felé fogják eltolni a súlypontjukat. Azt sem lehet teljesen kizárni, hogy ha vannak más okok is, akkor valakinek ez jelenti az utolsó lökést az elköltözéshez, tette hozzá.

Sajtóhírek szerint a Bank Austria anyabankja, az UniCredit már azzal fenyegetődzik, hogy ha Magyarország után Ausztria is a bevezetés mellett dönt, akkor a dupla adóztatás miatt Bécsből Milánóba helyezi át kelet-európai irányító központját.    

W. B.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!