4p

Több mint 300 milliárd dollárnyi devizaadósság törlesztése válik esedékessé az idén Közép- és Kelet-Európa országaiban, ennek jelentős hányada a külföldi tulajdonos bankokkal és anyavállalatokkal szemben fennálló hitel - áll a Fitch Ratings csütörtökön Londonban kiadott átfogó térségi elemzésében, amely Magyarországot a közepes külső finanszírozási kockázatúak közé sorolja.

A legnagyobb európai hitelminősítő a közép-kelet-európai térség külső finanszírozási kockázatairól kiadott, 17 oldalas értékelésében azt írja: becslése szerint az általa vizsgált tizenegy ország 2009-ben lejáró összesített devizakötelezettsége 312 milliárd dollár lesz.

A Fitch ugyanakkor a bruttó külső finanszírozási kockázatokat "részben enyhítő, alapvető fontosságú tényezőnek" nevezi, hogy az esedékessé váló adósság nagy része nem  tőkepiacról felvett hitel, hanem a külföldi anyabankokkal és egyéb anyavállalatokkal szembeni cégtartozás, ami a hitelminősítő szerint növeli a lejáró kötelezettségek magas megújítási rátájának valószínűségét a tőkebeáramlás hirtelen leállásának kockázatával szemben.

A Fitch Ratings mindazonáltal - a külső finanszírozási igények puszta mérete miatt - "jó esélyt" lát arra, hogy Magyarország, Lettország és Románia után Bulgária, Horvátország és Litvánia is segítséget fog kérni a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) az esetleges finanszírozási hiányok pótlására, és arra, hogy "legyen egy lélegzetvételnyi idejük" a szükséges kiigazítások végrehajtására.

A Fitch szerint nem kizárt, hogy Macedónia és Észtország is az IMF-hez fordul, bár ez utóbbinak vannak bizonyos egyéb finanszírozási lehetőségei, és az észt kormány szilárdan ellene van az IMF-segítség igénybevételének.

A hitelminősítő szerint az IMF megnövelt mozgósítható tőkekészlete és erősödő aktivitása - amelyhez más nemzetközi pénzügyi intézmények segítsége is járul - kritikus fontosságú háttértámogatást ad több közép-kelet-európai gazdaságnak, illetve e gazdaságok pénzügyi rendszereinek és adóskockázati besorolásainak.

A Fitch Ratings általánosságban úgy ítéli meg, hogy az IMF-programokról szóló megállapodások alátámasztják az ilyen segítséget igénybe vevő térségi országok adósbesorolását, bár az IMF-segítség szükségességének puszta ténye elárulja, hogy az adott ország mekkora kihívásokkal néz szembe - áll az elemzésben.

A hitelminősítő több tényező - a kereskedelmi nyitottság, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) által az átalakulás eddigi teljesítményére adott osztályzat, az üzleti környezet, a munkanélküliség és az árfolyamrendszer - alapján rangsort állított fel arról, hogy a vizsgált országok milyen szintű rugalmassággal tudnak reagálni a globális tőkeáramlási sokkokra.

A táblázatos kimutatás szerint a tizenegy ország közül csak Magyarország és Csehország kapott "magas" rugalmassági osztályzatot, hat térségi gazdaság - Bulgária, a baltiak, valamint Lengyelország és Románia - reagálási rugalmassága a Fitch számítási módszere szerint "közepes", Horvátországé, Macedóniáé és Szerbiáé pedig "alacsony".

A hitelminősítő a bruttó külső finanszírozási kockázatokat vizsgáló fejezetben a balti köztársaságokat emeli ki, amelyeknek külső finanszírozási igényei a Fitch számításai szerint meghaladják a hivatalos devizatartalékok 200-300 százalékát.

A térségben egyedül Csehország esetében kisebb ez a ráta 100 százaléknál - 96 százalék -, a Fitch így a cseh gazdaság sebezhetőségét ítéli a legalacsonyabbnak.

A kiigazítással számolt bruttó idei külső finanszírozási igény a devizatartalékok arányában Észtország és Lettország esetében 363, illetve 328 százalék, Litvániában 228 százalék. A Fitch e három országot sorolja a "magas" finanszírozási kockázatú kategóriába, a 162 százalékos rátájú Magyarországra megállapított kockázat "közepes".

A Fitch a jelentésben hangsúlyozza, hogy a bruttó külső finanszírozási igény fedezésének természetszerűleg nem a hivatalos hazai devizakészlet felhasználása az egyedüli módja; a legtöbb térségi országban ez várhatóan az idén lejáró kötelezettségek zömének refinanszírozásával vagy megújításával történik.

A megújítási ráták azonban bizonytalanok, és az adott ország adósságának szerkezetétől, a globális finanszírozási környezettől, az adósok egyéni hitelképességétől, és a fő hitelezők pénzügyi helyzetétől is függnek - áll a hitelminősítő csütörtöki londoni elemzésében.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!