Az amerikai piacok most azt remélik, hogy a gazdaságösztönző programok kifejtik hatásukat, azaz lassul vagy - az év második felében - akár meg is áll a gazdaság zuhanása. Ahogy Barack Obama elnök fogalmazott a minap: "Még nem ért véget az amerikai gazdaság válsága, de már érzékelhetők a javulás jelei. Első ízben kezdenek látszani a reménysugarak a jelenlegi, több évtized óta legsúlyosabb krízisben."
Javulást mutatnak a legfrissebb adatok
Hasonlóan pozitív hangot ütött meg vasárnapi nyilatkozatában Lawrence Summers. A Fehér Ház nemzetgazdasági tanácsának igazgatója szerint a legfrissebb gazdasági adatok némi javulást tükröznek, szórványos jelek arra utalnak, hogy a visszaesés lelassult. Kiemelte, hogy a tőzsdék hatodik hete folyamatosan erősödnek (ez a hét eddig vegyes képet mutat ilyen tekintetben – a szerk.), az optimista fogyasztói hangulat hatására az olaj hordónkénti ára 50 dollár fölé ment és több bank eredménye javult az első negyedévben. Hozzátette azonban azt is, hogy a gazdasági felépülés "hosszú út" lesz, időbe fog telni, mire ismét munkahelyeket lehet teremteni.
A 787 milliárd dolláros élénkítő program, a bankok tőkefeltöltése, továbbá a hitelpiacok kiolvasztására, az ingatlanpiac stabilizálására, valamint a gyengélkedő autóipar megerősítésére irányuló intézkedések mind a felépülés szükséges elemei. Igaz, az idei év még nehéz lesz: mielőtt befejeződik a válság, még munkahelyek sokasága fog megszűnni, a jelzálogpiaci krízisben pedig további lakóházakat foglalnak majd le.
A gazdaságösztönzésre fordított temérdek pénz vélhetően inflációs nyomást fejt majd ki a gazdaságra. Ezért úgy tűnik, hogy jövőben egy jóval magasabb szintű kamatpálya fog kialakulni, vagy hagyják az inflációt felerősödni. Ez ronthatja a kibontakozás esélyeit, és arra utal, hogy a stagnálás sokáig elhúzódhat - még akkor is, ha a zuhanást sikerül megfékezni.
Rekordszintű hiány
A probléma nagyságát jelzi, hogy rekordszintű volt az amerikai költségvetés hiánya az októberrel kezdődött költségvetési év márciusban záródott első felében. A deficit 956,80 milliárd dollárt tett ki. Ez mintegy háromszorosa az egy évvel korábbinak. A növekedést az okozta, hogy a kormányzat jelentős állami pénzeket használt fel válságkezelésre. Az Obama-kormányzat az egész költségvetési évre 1,75 ezer milliárd dolláros hiánnyal számol. A márciusi hiány szintén rekord nagyságú, 192,3 milliárd dollár volt, ami négyszerese az egy évvel korábbi 48,21 milliárd dollárnak.
Az autópiaci krízis szintén nem ért még véget, és teljes a tanácstalanság a mamutveszteséget felhalmozott General Motors (GM) sorsáról. Az autóipari konszern korábban 13,4 milliárd dollár segítséget kapott a kormánytól. A tervek szerint az állam egy új, a jelenleginél kisebb társaságban lenne résztulajdonos, amely a GM életképes, "jó" részeit foglalná magába. Ezzel a megoldással ugyanakkor csökkenne a hitelezők részesedése a megroggyant autógyár utódjában. Korábbi jelentések szerint a hitelezők összesen kilencven százaléknyi tulajdonrészt szerezhetnének a vállalatban, ha elállnak a követeléseik nagy részétől.
Kínában ismét nő az ipari termelés
Eközben folyik a világgazdasági verseny a jövőbeni pozíciókért. A nagy dilemma, hogy ha Kína a hatalmas tartalékait saját gazdaságának élénkítésére fordítja, akkor nem marad elég pénz az USA számára. Mindenesetre úgy tűnik, hogy Kína túl van a mélyponton: újra növekszik az ipari termelés - márciusban 8,3 százalékos volt a bővülés egy évvel ezelőtthöz képest. Bár ez az ütem még jócskán elmarad a tavaly ilyenkor mért, 15-16 százalékos éves növekedéstől, de már jelzi a fordulatot ahhoz képest, hogy tavaly július óta hónapról hónapra lassult az ipari termelés növekedése - januárban és februárban 3,8 százalékot tett ki. Összességében ez arra utal, hogy a kormány élénkítő intézkedései hatásosak, és Kína - a világ nagy gazdaságai közül elsőként - visszatér a növekedéshez.
Ezt a bőséges hitelellátás segíti. Márciusban a kint lévő jüanhitel-állomány összege, 35 billió jüan (5,12 billió dollár) 5,7 százalékkal több volt a februárinál és 29,8 százalékkal több az egy évvel korábbinál.
India, a meglepetésország
Indiában váratlanul erős a gazdasági növekedés. A márciussal zárult költségvetési évben a hazai össztermék (GDP) kis híján hét százalékkal nőtt, mondta Manmohan Szingh indiai miniszterelnök hétfőn. Az előző négy évben évi átlagban kilenc százalékkal bővült az indiai gazdaság. A friss eredmény meglepte az elemzőket, hiszen a Világbank március végén 5,5 százalékos GDP-növekedést becsült 2008-ra. A nemzetközi pénzintézet idénre négy, jövőre pedig hét százalékos gazdasági növekedést jósolt Indiának.
A fentiek alapján nem véletlen, hogy nemzetközi elemzők várakozásai szerint a világgazdaság megsegítése az év második felében Ázsiából érkezik, főleg Kínából és a nagyságra harmadik ázsiai gazdaságból, Indiából.
VMI
Menedzsment Fórum