Korábban a kormány közzétette a legnagyobb magyar földbirtokosok támogatási helyzetét - mondta Lázár János, Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtök délután 13. kormányinfón. A támogatási összegek 50 százaléka ugyanis a kedvezményezettek 1 százalékához került. Hozzátette: a kormány betekint a legnagyobb földbirtokosok vállalkozásaiba, név szerint például Csányi Sándor, Simicska Lajos vagy Leisztinger Tamás cégeibe.
Lázár már most megerősítette: a Fideszesek szerint a jövőben nem fognak ennyi támogatást kapni.
A tegnapi kormányülésen a tízmilliárdok is repkedtek, hiszen több, jelentős anyagi vonzattal járó döntés született:
- Az állam 52,3 milliárd forint adósságot vállal át a fővárostól, ami nyáron lejáró, a BKV finanszírozását biztosító hitelt jelenti.
- 60 milliárd forint értékben kezességet vállal a kormány 3-as metró felújítása érdekében.
- 40 milliárd forintból megépül az új Duna-híd Kalocsánál a paksi bővítéshez kapcsolódóan, 2018-ra az építkezésnek már folynia kell.
- Ugyanakkor azt kéri a kormány a fővárostól, hogy a vizes vb megrendezés érdekében az állam tulajdonába adják át a Dagály uszodát és környékét.
Lázár János elmondta: a BKV-hitel átvállalása miatt a főváros jobb finanszírozási helyzetbe kerül, aminek következtében 3-5 milliárd forintos mozgástér keletkezik. Ennek nyomán a BKV
- 2016-ban 40 milliárd,
- 2017-ben 37 milliárd,
- 2018-ban pedig 33 milliárd forintot fog kapni a költségvetésből.
A bevándorlásról...
A Miniszterelnökséget vezető miniszter a tegnapi kormányüléssel összefüggésben a magyar-szerb határ lezárásáról is beszélt. Elmondta: "Nem azért hozzuk ezt a döntést, mert úgy gondoljuk, hogy így kellene megoldani ezt a problémát. De láthatóan az Európai Bizottság nem adott erre megfelelő választ. Mi nem jókedvünkből húzzuk fel ezt a határzárt."
Lázár sérelmezte azt is, hogy miközben Magyarországon nagyobb problémát jelent ez a kérdés, mint Olaszországban, és GDP-arányosan ránk hárul a legnagyobb tehet a bevándorlókkal kapcsolatban, az Unió részéről semmilyen támogatást nem kaptunk.
Kapcsolódó cikk: Igaza volt Szijjártónak? Megdöbbentő adat a menedékkérőkről
Az év végéig akár a 150 ezret is elérheti az illegális határátlépők száma, ami Lázár szerint biztonsági kockázatot jelent hazánk számára, ezért fontos volt lépéseket tenni. Ráadásul az Unióból - részben a német és az osztrák döntés nyomán is - több százezer embert toloncolhatnak vissza Magyarországra, ennek megakadályozására mindent meg fog tenni a kormány.
szerk.: eközben az MTI híre szerint a 830 menekült elhelyezésére tervezett debreceni menekülttáborban 1474 migráns tartózkodik, a táborban kapacitásbővítésre van szükség. A bevándorlók többségében, több mint 20 ezer személynél a hatósági eljárást be sem tudták fejezni, mivel a menekülteknek nyoma veszett.
A kormány szerint az illegális határátlépés bűncselekménynek számít, ám nem az illegális bevándorlók ellen akarnak fellépni, hanem az állami feladatoknak megfelelően a magyar állampolgárokat akarják megvédeni.
A gond az, hogy Németország, Franciaország, Ausztria és Svédország már hivatalosan kezdeményezte 15 ezer migráns visszaküldését Magyarországra, akik ha visszajönnek hozzánk - mivel rajtunk keresztül mentek ki -, mi nem tudjuk őket tovább küldeni az uniós szabályok értelmében. Éppen ezért kellett lépni, ha ugyanis nem rajtunk keresztül mennek át, akkor nem érint minket ez a probléma. A helyzeten Lázár szerint változtathatna az, ha Szerbiát és Görögországot az EU biztonságos országként elismerné. "Szerbiában nincs háború, Görögországba pedig ezrével mennek a turisták" - tette hozzá a miniszter.
Gond a bürokrácia
A minisztériumokból nem kaptam érdemi segítséget arról, hogy miként lehetne a leginkább csökkenteni a bürokrácia mértékét. Az OECD jelentése alapján arra lehet következtetni, hogy baj van itthon - mondta el Lázár. A bürokrácia csökkentése ráadásul érdemben növelhetné a GDP-t és munkahelyeket teremthetne.
"Az a vélelmünk, hogy három hely van, ahol kifejezetten nagy a baj: az egyik az építésügy, a másik az adóeljárás, a harmadik pedig az uniós pénzek kifizetési rendszere".
mfor.hu