A világ legnagyobb hitelminősítője által a londoni Cityben csütörtökön tartott éves feltörekvő piaci helyzetértékelésen, amelynek fő témája az idén a kelet-európai szuverén adósok és a térségi bankok állapota volt a globális likviditási válság közepette, elhangzott: jóllehet az S&P által adóskockázati besorolással ellátott 19 kelet-európai szuverén adós közül 12 - köztük közepes "BBB plusz" szinten Magyarország - a befektetésre ajánlott sávban van, tavaly óta már nem javul az országcsoport adósminősége.
Ezt jelzi, hogy a térségben jelenleg két ország - Lengyelország, valamint az euróövezeti belépésre váró Szlovákia - szuverén adósosztályzatára van érvényben felminősítést valószínűsítő pozitív kilátás, ugyanakkor nyolc ország - Magyarország, mindhárom balti köztársaság, valamint Románia, Szerbia, Kazahsztán és Montenegró - osztályzatát terheli leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátás.
A cég 2006 harmadik negyedévében még csak egy kelet-európai országra - éppen Magyarországra - tartott érvényben negatív kilátást, és nyolc térségi ország kilátása volt pozitív.
A Standard & Poor's csütörtöki londoni szakszemináriumán azt jósolták, hogy az év hátralévő részében és 2009-ben a szuverén leminősítések száma várhatóan meghaladja a felminősítésekét a térségben.
Magyarország osztályzati kilátását - amely tavaly év végén visszajavult stabilra a költségvetési konszolidációban elért eredmények hatására - az S&P a márciusi népszavazás után ismét negatívra rontotta, arra a véleményére hivatkozva, hogy a referendum eredménye a magyarországi reformkészség kifulladásának jele.